Výsadková loď pěchoty (LSI (L)), dopravní loď – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Výsadková loď pěchoty (LSI (L))/dopravní loď ( AP )

Základní technické údaje: Třída Glen

Výtlak: 9 800 t, rozměry: délka 155,7 m, šířka 20,3 m, ponor 8,5 m, pohon: dva diesely o výkonu 8 948 kW ( 12 000 bhp ), dva hřídele, výkony: nejvyšší rychlost 18 uzlů, dosah 22 250 km při rychlosti 14 uzlů, výzbroj: tři zdvojená 102 mm protiletadlová děla, čtyři jednohlavňová či zdvojená dvouliberní protiletadlová děla a osm až dvanáct jednohlavňových 20 mm protiletadlový děl, nosnost: dva LCM, 12 LCA, 232 členů posádek výsadkových člunů a 1 087 vojáků, posádka: 291 důstojníků a mužů

výsadková lod LSI.jpg

Velká výsadková loď pěchoty LSI ( L ) soužila k přepravě vojsk na vzdálenosti přesahující možnosti výsadkových člunů. V mnoha případech nešlo o mnoho více než minimálně upravené osobní nebo kombinované nákladní/osobní parníky, některé však byly přestavěny pro konkrétnější úkoly. Taková trojice lodí společnosti Glen Line ( Glenearn, Glengyle a Glenroy ), přestavěných v roce 1941, sloužila po nějakou dobu služby jako zásobovací a velitelské lodě. Původně šlo o nové a výkonné lodě společností Blue Funnel/Glen/Shire pro dálněvýchodní trasy. Jejich přestavba spočívala v rozdělení nákladních prostorů na množství oddělení pro ubytování až 1 300 osob. Spalo se v tradičních hamakách, ale nově se musely vytvořit jídelny, záchody, umývárny a skladiště, spolu s prostory pro těžkou techniku, která se vyloďovala na břeh.

Přibyly další výložníky pro 12 člunů LCA a na palubě byly také dva těžší LCM, spouštěné lodními jeřáby. Lodě byly dobře vyzbrojeny, úměrně svému významu, původně osmi dvouliberními pom – pomy, později šesti 102 mm protiletadlovými děly, čtyřmi dvouliberními děly a až osmi 20 mm kanony Oerlikon. Přes rozsáhlé nasazení, například u Kréty, Sýrie, Malty a Dieppe, nebyla ani jedna ze tří lodí ztracena. Existovaly ještě další tři sesterské lodě, z nich Breconshire od Shire Line se nakrátko proslavila cestami na Maltu v době vrcholící blokády, než byla nakonec potopena.

Glengarry byla čtvrtá loď společnosti Glen, rozestavěná v Dánsku v době vpádu Němců. Byla přestavěna na pomocný křižník Meersburg a také přežila válku. Poslední byla loď společnosti Blue Funnel Telemachus, přestavěná na doprovodnou letadlovou loď HMS Activity. AP bylo obecné označení amerických lodí pro přepravu vojsk, pro specializovanější kategorii útočných dopravních lodí Attack Transport pozměněné na APA. Většinou šlo o přestavby, ale pozoruhodné jsou zvlášť pro tento účel konstruované třídy General o výtlaku 12 700 tun s pohonem parnímu turbínami nebo turboelektrickým soustrojím a rychlostí kolem 20 uzlů. Po 2. světové válce pokračovaly ve své velmi potřebné službě.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt