USS Wasp
Základní technické údaje: USS Wasp ( CV.7 )
Výtlak: standardní 14 700 t, plný 20 500 t, rozměry: délka 225,93m, šířka 24,61m, ponor 8,53 m, pohon: parní turbíny o výkonu 55 950 kW ( 75 000 shp ), dva hřídele, rychlost: 29,5 uzle, pancéřování: pás 102 mm, výzbroj: ( v roce 1942 ) osm 127 mm protiletadlových děl, čtyři čtyřhlavňová 27,94 mm protiletadlová děla a třicet 20 mm protiletadlových děl, letadla: ( v roce 1942 ) 29 stíhacích letounů, 36 střemhlavých a 15 torpédonosných bombardérů, posádka: 2 367 důstojníků a mužů
Podle ustanovení Washingtonské námořní dohody činil limit tonáže letadlových lodí pro US Navy 315 000 tun, takže po dokončení lodí Lexington, Saratoga, Ranger, Yorktown a Enterprise zbývalo už jen 14 700 tun. Proto byla v roce 1935 objednána vylepšená verze lodi Ranger, rovněž s nevelkou rychlostí a lehkým pancéřováním, ale s velkou kapacitou letadel. Při té příležitosti byly odstraněny největší nedostatky lodi Ranger a nová letadlová loď dostala pořádný ostrov a lepší vnitřní členění.
USS Wasp ( CV.7 ) byla zařazena do výzbroje v dubnu 1941 a od podzimu téhož roku plnila výcvikové úkoly v Atlantiku. Koncem března 1942 se vydala do Středozemí, aby přepravila na Maltu Spitfiry RAF. Počátkem července vyplula ze San Diega do Tichomoří a účastnila se vylodění na Guadalcanalu, kde její letouny provedly více než 300 bojových vzletů. Promeškala bitvu u Východních Šalamounových ostrovů, protože byla odeslaná k doplnění paliva a vrátila se do Nouméy, aby vzala na palubu dodávku stíhaček pro námořní pěchotu na Guadalcanal. Časně odpoledne 15. září 1942 z USS Wasp vzlétly stíhačky, ale krátce nato jí zasáhla tři torpéda vypálená z japonské ponorky I – 19. Dvě z nich zasáhla levobok poblíž nádrží s leteckým benzínem, třetí zasáhlo o něco výše a poškodilo již dříve přerušené palivové potrubí.
Loď byla velmi rychle zachvácena požárem a výbuchy, které se nedařilo zvládnout, protože torpéda přerušila také protipožární rozvody. Po necelé hodině byl vydán rozkaz opustit loď, která hořela ještě 3,5 hodiny. Nakonec dostal torpédoborec Lansdowne rozkaz potopit jí a vypálil čtyři torpéda. Wasp se ukázala jako nejméně bojeschopná ze všech amerických letadlových lodí a její ztráta přinesla cenná ponaučení do budoucna. Vyšetřovací komise zjistila, že většinu škod způsobil třetí zásah torpédem, když po prvních dvou zůstala strojovna i se záložním zdrojem prakticky nepoškozená. Výbuchy a otřesy trupu však vyřadily elektrické rozvaděče a záchranné systémy. Řada následných výbuchů pum a torpéd, dělostřelecké munice a leteckého paliva pak proměnila loď ve vrak.