USS St. Lo – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

USS St. Lo

Základní technické údaje: USS St. Lo ( CVE.63 )

Výtlak: standardní 7 800 t, plný 10 400 t, rozměry: délka 156,13 m, šířka letové paluby 39,92 m, ponor 6,86 m, pohon: vertikální trojčinné parní stroje o výkonu 6 715 kW ( 9 000 shp ), dva hřídele, rychlost: 19 uzlů, pancéřování: žádné, výzbroj: jedno 127 mm protiletadlové dělo, osm zdvojených 40 mm protiletadlových děl Bofors a dvacet 20 mm protiletadlových děl, letadla: ( říjen 1944 ) 17 stíhacích letounů a 12 torpédonosných bombardérů, posádka: 860 důstojníků a mužů

Úspěch přestavěných doprovodných letadlových lodí vedl k přípravě nové konstrukce obchodních lodí, ale šité na míru potřebám doprovodné letadlové lodě. Přestavba hotového trupu na skluzu totiž vycházela spíše z technologického hlediska s cílem usnadnit výrobu než radikálně vylepšovat bojeschopnost. Celkem bylo koncem roku 1942 schváleno do výroby 50 jednotek třídy Casablanca ( CVE 55 – 104 ). Přestože letová paluba byla krátká, měla loď katapult a dva hangáry a díky dvěma vrtulím byla obratnější než lodě s jednou vrtulí. Pro urychlení výroby byl zvolen pohon trojčinnými parními stroji, ale jinak využívala konstrukce třídy Casablanca to nejlepší ze tříd Sangamon, Bogue a Prince William a byla jednoznačně úspěšná.

Kýl lodi USS St. Lo ( CV.63 ) byl položen v loděnici Henryho Kaisera ve Vencouveru v lednu 1943 pod názvem Chapin Bay, ale v dubnu byla přejmenována na Midway na počest právě proběhlé bitvy. S tímto jménem byla zařazena do výzbroje v říjnu 1943. Název byl posléze přidělen větší letadlové lodi a tak se 15. září 1944 z CVE.63 stala USS St. Lo. Malá letadlová loď už měla za sebou dvě přepravní plavby do Tichomoří a podporu vylodění na Saipanu, Eniwetoku, Tinianu a Morotai. V říjnu 1944 byla součástí Taffy Three v rámci početné armády bojující v zálivu Leyte.

Taffy Three, nejsevernější skupina letadlových lodí kryjících vylodění, se stala ráno 25. října 1944 cílem tříhodinového ničivého ostřelování japonských hladinových lodí. Po asi hodinovém vydechnutí následoval nálet kamikadze, když se v nízkém letu přiblížilo pět letounů Zero, které rychle vystoupaly do výšky 1 525 metrů a střemhlavým letem se vrhly přímo na letovou palubu. Jeden ze dvojice strojů útočících na Fanshaw Bay náhle změnil směr útoku na St Lo a zasáhl ji v zadní části letové paluby. Dvě podvěšené pumy zapálily v hangáru letecký benzín, pumy a střelivo. Kamikaze dopadl v 10:53 a o pět minut později loď zpustošil ohromný výbuch. Šla ke dnu asi hodinu poté se ztrátou 100 padlých a mnoha raněných jako první americká loď potopená kamikazem.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt