USS Missouri – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

USS Missouri

Zkladní technické údaje: USS Missouri BB – 63

Výtlak: 48 500 t, rozměry: délka 270,43 m, šířka 32,98 m, ponor 11,6 m, pohon: čtyři parní turbíny o výkonu 212 000 HP ( 156 032 kW ), rychlost: 33 uzlů, pancéřování: paluba 355 mm, boky 310 mm, výzbroj: devět děl ráže 406 mm ve třech tříhlavňových věžích, dvacet protiletadlových kanonů ráže 127 mm, osmdesát protiletadlových kanonů ráže 40 mm, čtyřicet devět protiletadlových kanonů ráže 20 mm, letadla: čtyři plovákové letouny, posádka: 2 800 důstojníků a mužů

USS Missouri byla bitevní loď třídy Iowa, jež sestávala ze šesti lodí, z nichž však byly dokončeny pouze čtyři ( Iowa, Missouri, New Jersey a Wisconsin ). Byly to největší a nejsilněji vyzbrojené bitevní lodě, které byly v USA postaveny. Lodě třídy Iowa nejčastěji sloužily jako doprovod operačních svazů amerických letadlových lodí, které bránily proti leteckým útokům. Proto dosahovaly rychlosti 33 uzlů. Bitevní lodě třídy Iowa byly nejrychlejší lodě svého druhu na světě.

V konstrukčním návrhu se nekladl důraz ani tak na zesílenou výzbroj, jako především na stabilní pevnost. Síla stěny pancéřového pláště paluby dosáhla 355 mm. Tak se ve výrobě bitevních lodí poprvé stalo, že síla horizontálního pancéřování překročila tloušťku bočního pancéřování. Lodě byly dodatečně vybaveny čtyřnásobnou protitorpédovou přepážkou a trojitým dnem proti zásahu minami. Děla střílela 1 200 kg těžkou munici, kterou byla schopna dostřelit na vzdálenost 39 km. Krátká doba stavby těchto lodí 32 – 41 měsíců dává názornou představu o výkonnosti amerického loďařského průmyslu v období 2. světové války.

USS Missouri byla do výzbroje zařazena 11. června 1944 a po ukončení lodních zkoušek a zácviku posádky se stala vlajkovou lodí tichomořské flotily. Při dobývání Iwodžimy a Okinawy zajišťovala palebnou podporu invazních jednotek. Dne 11. dubna 1945 se jedné stíhačce A6M Zero podařilo proniknout protiletadlovou palbou a zřítit se na Missouri. Loď utrpěla jen povrchová poškození. Během útoku na Okinawu se posádkám protiletadlových děl podařilo zničit pět japonských letounů a dalších šest poškodit. V červenci 1945 ostřelovala bitevní loď Missouri jako část bojové skupiny Tokio a průmyslové cíle v Japonsku. Jako vlajková loď flotily sehrála světodějnou roli, když na její palubě podepsala 2. září 1945 japonská delegace kapitulaci. Stalo se tak v tokijském zálivu, kde kotvila. Tím definitivně skončila 2. světová válka.

Po roce 1945 byla USS Missouri stejně jako ostatní lodě třídy Iowa několikrát přesunuta do stavu rezerv a znovu povolána do aktivní služby, když USA vedly válku. Tak se Missouri se svými sesterskými loděmi zúčastnila války v Koreji a ve Vietnamu, kde ostřelovala zejména pobřežní cíle. V 80. letech minulého století prošly lodě třídy Iowa rozsáhlou modernizací. Lehké protiletadlové kanony byly demontovány a byly nahrazeny radarově řízeným protiletadlovým systémem Phalanx, střelami s plochou dráhou letu Tomahawk a protilodním systémem palubních střel Harpoon. Také elektronické vybavení bylo přizpůsobeno moderní technologické úrovni. V této podobě se Missouri zúčastnila i války v Perském zálivu a odpalovala střely s plochou dráhou letu také proti Iráku. V roce 1992 byla loď s konečnou platností vyřazena z výzbroje a dnes je zakotvena jako muzejní loď v Pearl Harboru. Také New Jersey a Wisconsin dnes slouží jako muzea, přičemž Wisconsin může být znovu aktivován. Iowa je zakotvena jako součást rezervní válečné flotily poblíž San Franciska.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt