USS Indianapolis – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

USS Indianapolis

Základní technické údaje: USS Indianapolis

Výtlak: 10 110 t, rozměry: délka 186,3 m, šířka 20,2 m, ponor 7,4 m, pohon: čtyři parní turbíny o výkonu 107 000 HP ( 78 752 kW ), rychlost: 32,75 uzle, pancéřování: paluba 63,5 mm, boky 127 mm, výzbroj: devět děl ráže 203 mm ve třech tříhlavňových věžích, osm protiletadlových kanonů ráže 127 mm, dvacet šest protiletadlových děl ráže 40 mm, dvacet protiletadlových děl ráže 20 mm, letadla: 4 palubní plovákové letouny, posádka: 1 196 důstojníků a mužů

USS Indianapolis.jpg

USS Indianapolis byl křižník třídy Portland, jíž tvořily pouze dvě lodě. Celou službu vykonával v tichomořské oblasti. Loď se zúčastnila velkého počtu operací a byla vlajkovou lodí 5. flotily, jíž velel admirál Spruance. V roce 1945 se USS Indianapolis podílel na vylodění na ostrovech Iwodžima a Okinawa. Během ostřelování Okinawy byl křižník zasažen letounem kamikadze a poškozen, přesto se dokázal vlastními silami dostat do námořních opraven na Mare Islandu na západním pobřeží USA. Poté dostal USS Indianapolis rozkaz, aby dopravil na ostrov Tinian díly atomové bomby.

Po splnění tohoto rozkazu odplul přes ostrov Guam do zálivu Leyte. Na této cestě byl 30. července 1945 v 00:15 hodin zasažen do střední části dvěma torpédy z japonské ponorky I – 58. Během dvanácti minut se loď převrátila. Přesto se mohlo téměř 900 trosečníků zachránit. USS Indianapolis však nesměl volat nouzový signál a z důvodů utajení o něm nikdo nevěděl, takže ho ani nikdo nepostrádal. Trosečníci, většinou bez záchranných člunů a vorů, byli unášeni vodou, kde na ně stále útočili žraloci. Teprve po čtyřech dnech je náhodou spatřil strážní létající člun. Až po pěti dnech od ztroskotání vylovili přivolané lodě z vln Pacifiku posledních 317 trosečníků, v okamžiku útoku jich ovšem na palubě bylo 1 196.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt