USS Enterprise – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

USS Enterprise

Základní technické údaje: USS Enterprise ( CV.6 )

Výtlak: standardní 19 800 t, plný 25 500 t, rozměry: délka 246,74 m, šířka letové paluby 34,75 m, ponor 8,84 m, pohon: parní turbíny o výkonu 89 520 kW ( 120 00 shp ), čtyři hřídele, rychlost: 33 uzlů, pancéřování: pás 102 mm, hlavní paluba 76 mm, dolní paluba 25 – 76 mm, výzbroj: ( v roce 1942 ) osm 127 mm protiletadlových děl, čtyři čtyřhlavňová 27,94 mm protiletadlová děla a šestnáct 12,7 mm kulometů, letadla: ( v roce 1942 ) 27 stíhacích letounů, 37 střemhlavých a 15 torpédonosných bombardérů, posádka: ( v roce 1941 ) 2 217 důstojníků a mužů

Zdaleka nejzasloužilejší letadlová loď tichomořské války, přezdívaná Big E, sehrála hlavní roli ve vítězství US Navy a uvedla na scénu nový způsob vedení války. USS Enterprise ( CV.6 ) byla druhou jednotkou třídy Yorktown a k Tichomořskému loďstvu byla zařazena v roce 1938. Naštěstí byla s oběma zbývajícími letadlovými loděmi v době útoku na Pearl Harbor mimo přístav. Po návratu na Oahu byly okamžitě vrženy do první linie, protože bitevní loďstvo už neexistovalo. O tři dny později letouny z Enterprise potopily japonskou ponorku I – 170, která se stala prvním zničeným ponorným člunem země vycházejícího slunce.

Enterprise doprovázela sesterskou loď USS Hornet při náletu na Tokio v dubnu 1942, ale sama neměla na palubě letouny B – 25, protože úkolem jejich letounů bylo potopit japonské lodě včasné výstrahy. Ani jedna z letadlových lodí se nevrátila včas pro bitvu v Korálovém moři následujícího měsíce, ale stihly se připojit k Yorktownu před bitvou u Midway v červnu 1942. Zde letouny Douglas SBD Dauntless z USS Enterprise potopily letadlové lodě Akai, Kaga a Sorjú, zatímco Dauntlessy z Yorktownu, se připojily ke skupině, která potopila další letadlovou loď jménem Hirjú. Dva dny nato střemhlavé bombardéry z Enterprise potopily těžký křižník Mikuma a poškodily křižník Mogami a dva torpédoborce.

Enterprise kryla vylodění na Guadalcanalu v srpnu 1942 a její letouny ve dvou dnech sestřelily 17 japonských letadel. V bitvě u Východních Šalamounových ostrovů 24. srpna byla zasažena třemi pumami a vrátila se do Pearl Harboru ke dvouměsíční opravě. V bitvě u Santa Cruz 26. října dostala znovu tři zásahy, ale dokázala pokračovat v letovém provozu. Protože v té době byla jedinou zbylou americkou letadlovou lodí, musela zůstat na bojišti. Dne 13. listopadu její torpédonosné bombardéry Grumann TBF Avenger dorazily poškozenou letadlovou loď Hiei a následující den rozprášily konvoj 11 lodí s vojsky ne méně než 26 zásahy pum a šesti torpédy.

USS Enterprise nakonec prošla další opravou ve Spojených státech a do Tichomoří se vrátila až v polovině roku 1943. Dne 25. listopadu 1943 jeden z jejich Avengerů dosáhl světového prvenství nočním sestřelem nad mořem. Loď se zúčastnila mohutného úderu na Truk v únoru 1944 a slavného střílení krocanů u Marian během bitvy ve Filipínském moři v červnu. V bojích pokračovala i v roce 1945, kdy přežila dva útoky kamikadze. Její kariéru ukončil třetí kamikadze 14. května, kdy se musela vrátit do Spojených států k větší opravě. Jako nositelka 19 vyznamenání za účast v bitvě byla Big E navržena k uchování jako památník, ale snahy o její záchranu přišly vniveč a v roce 1958 byla prodána do šrotu. Její jméno se tak uvolnilo pro první jadernou letadlovou loď.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt