R–boot – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

R – boot

Základní technické údaje: R – boot typ 140 – t

Výtlak: standardní 140 t, rozměry: délka 40 m, šířka 5,6 m, ponor 1,45 m, pohon: dva diesely o výkonu 1 901 kW ( 2 550 bhp ), dva hřídele, rychlost: 20,5 uzlu, dosah: 2 040 km při rychlosti 15 uzlů, výzbroj: jeden 37 mm kanon a až šest 20 mm kanonů, posádka: 28 – 31 důstojníků a mužů

Räumen znamená německy odklidit nebo odstranit, odtud označení Räumboot či R – boot pro pobřežní minolovný člun. Díky své příhodné velikosti však tyto čluny také často plnily úkoly při kladení min a po vhodném přezbrojení také při doprovodu konvojů. V posledně jmenované podobě se často zaplétaly do šarvátek s britskými čluny. První skupina, R1 – 16, byla postavena počátkem 30. let. Podobně jako S – booty byly dřevěné s kovovou kostrou se zaobleným outorem. Měly však pouhých 60 tun výtlaku a 26 metrů délky. Pohon diesely a dvěma vrtulemi zajišťoval skromných 17 uzlů, ale jedna jednotka, R8, dostala cykloideální vrtule Voith – Schneider, které zvýšily obratnost za cenu nevelkého poklesu rychlosti. Tento experiment byl hodnocen jako úspěšný a posléze bylo takto vybaveno přes 100 R – bootů.

Od R17 se další čluny svými rozměry velmi podobaly S – bootům, ale byly širší a měly větší ponor a výtlak. Navzdory stále dokonalejším dieselům průměrný R – boot nikdy příliš nepřekračoval rychlost 20 uzlů. Když se právě nevěnovaly lovení min, pro které byly určeny, používaly se k obranným úkolům. Výjimkou byl tucet takzvaných GR – boote ( G jako Geleit, doprovodný ) s označením R301 – 312, prodloužených na 41 m s výtlakem 175 tun. Měly pohon třemi vrtulemi, rychlost 24 uzlů a byly vyzbrojeny dvěma torpédy. Přestože se používaly v podobné roli jako britské MGB, jejich palebná síla vzrostla jen nepatrně a dalších 88 plánovaných člunů bylo stornováno.

Stavba těchto člunů ukázala potřebu skutečných víceúčelových doprovodných plavidel pro množství pobřežních konvojů, které Němci provozovali v severoevropských vodách. Výsledkem byla hybridní konstrukce ocelového člunu MZ – boot ( MZ jako Mehrzweck, víceúčelový ), které byly i při těší výzbroji dvou 88 mm kanonů a dvou torpédometů poháněny jedinou vrtulí. Dokončen byl jediný MZ1, ale neuspokojil natolik, aby přesvědčil o potřebě dokončení zbylých 11 jednotek.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt