Kapesní bitevní lodě třídy Deutschland – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Kapesní bitevní lodě třídy Deutschland

Základní technické údaje: Admiral Graf Spee

Výtlak: standardní 12 100 t, plný 16 200 t, rozměry: délka 186 m, šířka 21,3 m, ponor 5,8 m, pohon: osm dieselů MAN o výkonu 56 000 shp ( 41 760 kW ), dva hřídele, rychlost: 28,5 uzlu, pancéřování: pás 80 mm, paluba 41,5 mm, věže 85 – 140 mm, barbety 100 mm, výzbroj: šest 280 mm děl, osm 150 mm děl, šest 105 mm protiletadlových děl a deset 20 mm protiletadlových děl, osm 533 mm torpédometů, letadla: dva plovákové letouny, posádka: 1 150 důstojníků a mužů

Až do roku 1934 bylo Německo vázáno Versailleskou mírovou smlouvou, jejíž podmínky nedovolovaly stavbu válečných lodí nad 10 000 tun. Konstruktéři museli ve snaze získat maximum v rámci tohoto limitu pečlivě vyvažovat protichůdně požadavky na rychlost, výzbroj a pancéřování. Pro vedení rozsáhlé námořní války proti Francii a Velké Británii byla nezbytná značná vytrvalost. Proto dostaly tři lodě třídy Deutschland poměrně novátorský pohon osmi diesely se dvěma vrtulemi.

Elektrické svařování ušetřilo ve srovnání s nýtováním 15 % hmotnosti. To dovolilo věnovat více hmotnosti na výzbroj a pancíř. Navzdory těmto úsporám však všechny lodě překročily oficiálně udávaný výtlak. V době jejich stavby odpovídaly koncepci obrněného křižníku, byly totiž rychlejší než všechny bitevní lodě a silněji vyzbrojené než všechny křižníky. Podobně jako obrněné křižníky byly zranitelné vůči bitevním křižníkům.

Až do roku 1940 byly lodě klasifikovány jako Panzerschiffe ( obrněné lodě ), ale Spojenci je neoficiálně označovali jako kapesní bitevní lodě. Po zničení bitevní lodě Admiral Graf Spee ( na obrázku ) v návaznosti na bitvu u Rio de la Plata byla zbývající dvojice klasifikována na těžké křižníky. Admiral Scherr prožil krátkou, ale úspěšnou kariéru jako korzár a je znám především potopením pomocného křižníku Jervis Bay. Deutschland byla po ztrátě lodi Admiral Graf Spee z politických důvodů přejmenována a až do roku 1942 strávila spoustu času v doku, když byla dvakrát torpédována. Její největší akcí byla taktická porážka u Severního mysu 30. – 31. prosince 1942. Obě lodě byly nakonec potopeny britskými pumami v závěrečných dnech války v Evropě.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt