Třída Minekaze – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třída Minekaze

Základní technické údaje: Třída Minekaze

Výtlak: standardní 1 215 t, plný 1 650 t, rozměry: délka 102,5 m, šířka 9,0 m, ponor 2,89 m, pohon: dvě sady parních turbín o výkonu 28 709 kW ( 38 500 shp ), dva hřídele, rychlost: 39 uzlů, dosah: 6 670 km při rychlosti 14 uzlů, výzbroj: čtyři děla ráže 120 mm, dva kulomety, dva trojhlavňové 533 mm torpédomety a až 20 min, posádka: 148 důstojníků a mužů

třída Minekaze.jpg

Koncem 1. světové války se v Japonsku prosadila koncepce torpédoborců první a druhé třídy, přičemž první byla zvětšenou verzí druhé. Předtím japonské námořnictvo buď nakupovalo britské lodě, nebo stavělo jejich věrné kopie. Až 21 torpédoborců první třídy Momi a 15 torpédoborců první třídy Minekaze bylo něčím původním. Podle německého vzoru měly volný prostor mezi krátkou přední palubou a nástavbou můstku. Torpédoborce té doby bývaly poměrně krátké, a přestože ještě nenesly druhé dělo na přídi, mívaly tendenci k zalévání přídě na zvlněném moři. To přinejlepším obtěžovalo posádku na můstku, přinejhorším pak hrozilo poškozením nebo smetením nástavby. Volný prostor působil jako přirozený vlnolam a posunutím nástaveb dozadu vzniklo také místo pro jeden blok torpédometů. Všechny lodě třídy Minekaze byly spuštěny na vodu v letech 1919 až 1922. Bylo jich celkem třináct.

Tyto třídy jako první japonské torpédoborce dostaly 533 mm torpédomety, dvojité u třídy Momi a trojité u třídy Minekaze a u devíti lodí následující třídy Kamikadze. Oba typy nesly 120 mm děla vysoko na nástavbách, což umožňovalo boj za špatného počasí, kdy palubu zalévala voda. Podle měřítek 2. světové války byly lodě třídy Minekaze malé a staré a tak se při nedostatku doprovodných lodí, jejichž počet rychle a dramaticky zredukovaly americké ponorky většinou zbavily poloviny děl hlavní ráže, minolovného zařízení a torpédometů až na dvě roury, aby dostaly vrhače hlubinných pum a stále rostoucí počet lehkých protiletadlových děl.

Čtyři jednotky prošly po vzoru některých starších britských torpédoborců velmi důkladnou přestavbou na doprovodná plavidla konvojů a obětovaly část kotelen ve prospěch dalších palivových nádrží. Jedna z nich, Savakaze, byla údajně vyzbrojena vpřed střílejícím devítihlavňovým odpalovacím zařízením protiponorkových raket. Devět lodí této třídy se samo stalo obětí ponorkového útoku a samotnou Minekaze potopila USS Pogy ve Výchočínském moři počátkem roku 1944, kdy se torpédoborce staly přednostním cílem torpédových útoků.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt