Těžké křižníky třídy Mjókó – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Těžké křižníky třídy Mjókó

Základní technické údaje: Třída Mjókó

Mjókó ( 1927 ), Nači ( 1927 ), Haguro ( 1928 ) a Ašigara ( 1928 )

Výtlak: standardní 13 380 t, rozměry: délka na čáře ponoru 201,7 m, šířka 20,7 m, ponor 6,3 m, pohon: turbíny o výkonu 130 000 shp ( 96 940 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 33,5 uzlu, pancéřování: pás 100 mm, paluba 65 – 125 mm, věže 40 mm, výzbroj: deset 203 mm děl, osm 127 mm univerzálních děl a osm 25 mm protiletadlových děl, šestnáct 610 mm torpédometů, letadla: tři plovákové letouny, posádka: 780 důstojníků a mužů

Přestože vykazovaly zřetelnou příbuznost s předchozí třídou Aoba, byly čtyři křižníky třídy Mjókó asi o 10 % delší a poprvé měly hrozivě mohutný vzhled, charakteristický pro japonské konstrukce křižníků v následujících desetiletí. Lodě třídy Mjókó byly proti předchozím třídám zavalitější, nesly deset 203 mm děl a byly lépe pancéřovány. Jako většina podobných lodí vypadaly z pohledu západních zemí podivně, ale byly robustní a bylo mimořádně těžké je potopit. Těsně před vypuknutím 2. světové války byla posílena jejich torpédová výzbroj na šestnáct 610 mm torpédometů v souladu s útočnou taktickou doktrínou, která se pak docela osvědčila. Tím se ale jejich těžiště přesunulo nahoru až na doraz a když se později během války naléhavě posilovala protiletadlová výzbroj, byl u některých počet torpédometů opět snížen.

Jako většina z těžce zkoušených křižníků byly všechny lodě třídy Mjókó ztraceny, Mjókó se vzdala ve zcela neprovozuschopném stavu. Neobvyklé je, že dvě ze čtyř potopilo Royal Navy, když Ašigara byla torpédována ponorkou v průlivu Bangka a Haguro podlehla klasicky provedenému nočnímu útoku torpédoborců. Haguro byla obzvlášť tuhým protivníkem v Jávském moři, Sundském průlivu a u Samaru. Přežila Midway, záliv císařovny Augusty i druhou bitvu v Šalamounově moři. Proto bylo pro znovuzrozené britské Tichomořské loďstvo obzvlášť radostné, když ji v květnu 1945 zaskočilo v Malackém průlivu na cestě k evakuaci posádky z Andamanských ostrovů. Pět torpédoborců 26. flotily zaútočilo ve vlnách, takže po vyhnutí torpédům první salvy najela Haguro přímo do druhé. Byla zasažena a potopila se.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt