Kaga – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Kaga

Základní technické daje: Kaga

Výtlak: standardní 38 200 t, plný 43 650 t, rozměry: délka 247,6 m, šířka 32,5 m, ponor 9,5 m, pohon: parní turbíny o výkonu 127 400 shp ( 95 020 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 28,3 uzlu, pancéřování: nejisté, výzbroj: deset 200 mm děl, šestnáct 127 mm protiletadlových děl a osm zdvojených 25 mm protiletadlových děl, letadla: 90 stíhacích, střemhlavých a torpédonosných letounů, posádka: 2 016 důstojníků a mužů

Kýl japonské bitevní lodě Kaga byl položen v roce 1918 a v listopadu 1921 byla spuštěna na vodu, ale v důsledku Washingtonské námořní dohody o odzbrojení na moři z roku 1922 byla určena k sešrotování. V září 1923 však zemětřesení v oblasti Tokia těžce poškodilo bitevní křižník Amagi, který měl být přestavěn na letadlovou loď a tak jej nahradil jen o málo menší trup Kaga. Přestavba trvala 4,5 roku a vznikla letadlová loď podobná Akagi po první přestavbě, s hladkou palubou a dvěma krátkými vzletovými palubami na přídi. Na rozdíl od Akagi však ústily kouřovody do společného vývodu na pravoboku. Loď nebyla jednoznačným úspěchem a plné bojeschopnosti dosáhla až po dvou letech zkoušek, poté byla po pouhých čtyřech letech v roce 1934 určena k modernizaci.

V nové podobě byla podstatně lepší, nesla více letounů ( 90 místo 60 ) a malý ostrov. Na rozdíl od západních letadlových lodí však měla stále rozměrný dolů skloněný komín pod okrajem letové paluby. Protože výtlak standardní, stoupl o 9 000 tun, musela dostat nové stroje, vzrostla také vytrvalost a mnoho z původních chyb bylo odstraněno. Kaga byla jednou ze šesti letadlových lodí, které se 7. 12. 1941 zúčastnily útoku na Pearl Harbor. Z její paluby vzlétlo 27 torpédonosných bombardérů Nakadžima B5N Kate, po nich následovalo 18 stíhaček Micubiši A6M Zero a 26 střemhlavých bombardérů Aiči D3A Val. Spolu s Akagi se pak zúčastnila pustošivé série úderů ve Východní Indii, jižním Tichomoří a Indickém oceánu.

U Midway 4. června 1942 dostala Kaga dvě hodiny po úspěšném odražení amerických útoků čtyři přímé zásahy pumami střemhlavých bombardérů Dauntless z USS Enterprise a dalších pět blízkých. Otřesy přerušily palivové potrubí a nafta přiživila požáry, které už vypukly mezi letouny čekajícími na vzlet, plně vyzbrojenými a natankovanými. Během 30 minut musela být loď opuštěna a hořela pak dalších 9 hodin. Za soumraku dosáhly plameny muničního skladiště, loď vylétla do povětří a rychle se potopila. S ní šlo ke dnu asi 800 mužů, některé uvěznily plameny a jiní zahynuli již při explozích.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt