Akagi – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Akagi

Základní technické údaje: Akagi

Výtlak: standardní 36 500 t, plný 42 000 t, rozměry: délka 260,6 m, šířka 31,3 m, ponor 8,6 m, pohon: parní turbíny o výkonu 133 000 shp ( 99 180 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 31 uzlů, pancéřování: nejisté, výzbroj: šest 200 mm děl, šest zdvojených 120 mm protiletadlových děl, letadla: ( v roce 1942 ) 21 stíhacích, 21 střemhlavých a 21 torpédonosných letounů, posádka: 1 340 důstojníků a mužů

 

Po uzavření Washingtonské námořní dohody zůstalo japonskému námořnictvu několik nedokončených bitevních lodí určených k sešrotování. Když Američané a Britové oznámili záměr přestavět podobné trupy na letadlové lodě a také ve světle úspěšných zkušeností s Hošó, rozhodl štáb námořnictva o urychlené přestavbě dvou podobných letadlových lodí. Byly k tomu vybrány dva bitevní křižníky Akagi a Amagi. Ty byly projektovány jako lodě o výtlaku 40 000 tun s rychlostí 30 uzlů. Práce byly zahájeny v roce 1923, ale trup Amagi byl v září těžce poškozen za velkého tokijského zemětřesení a loď byla sešrotována.

Akagi byla dokončena v roce 1927 s hladkou palubou a dvěma komíny na pravém okraji letové paluby, třemi letovými palubami na přídi a desíti 200 mm děly, z toho šesti ve staromódních kasematách nízko na zádi. O deset let později byla kompletně přestavěna, dostala malý ostrov na levoboku a letovou palubu v celé délce. Předpokládalo se, že levoboční ostrov usnadní letový provoz při součinnosti s jinými letadlovými loděmi, ale způsobil víc nehod při přistávání než pravoboční ostrov. Spolu s polosestrou Kaga tvořila Akagi 1. divizi letadlových lodí a jako vlajková loď viceadmirála Naguma vedla útok na Pearl Harbor v prosinci 1941. Později vedla další letadlové lodě ve velkolepé řadě výpadů do východoindických vod a do Indického oceánu, kde tento svaz potopil britskou letadlovou loď HMS Hermes, vytlačil Spojence z Jávy a Sumatry a pronikl dokonce až k Darwinu v severní Austrálii.

V bitvě u Midway 4. června 1942 zaútočila letecká skupina Akagi na samotný ostrov Midway a loď utrpěla lehčí poškození, když se časně ráno zřítil na její palubu torpédonosný bombardér z pozemní základny. V 10:22 na ni zaútočily letouny z USS Enterprise, které ji dvakrát zasáhly pumami. Jedna 1 000lb ( 454 kg ) puma vybuchla v hangáru a způsobila požár mezi bojovými hlavicemi torpéd, který se rozšířil na letecké palivo z přerušeného potrubí. Druhá puma ráže 227 kg rovněž způsobila požár mezi letouny na letové palubě. Během 30 minut se oheň vymkl kontrole a Nagumo musel přenést svou vlajku na lehký křižník. Akagi byla opuštěna, ale hořela ještě dalších 9 hodin nebo déle. Po marných pokusech o záchranu dostal jeden z torpédoborců rozkaz potopit jí torpédy.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt