Třída Turbine – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třída Turbine

Základní technické údaje: Třída Turbine

Výtlak: standardní 1 090 t, plný 1 700 t, rozměry: délka 92,65 t, šířka 9,2 t, ponor 2,9 m, pohon: dvě sady parních turbín o výkonu 29 828 kW ( 40 000 shp ), rychlost: 36 uzlů, výzbroj: dvě zdvojená děla ráže 120 mm a dvě jednohlavňová protiletadlová děla ráže 40 mm, dva trojhlavňové 533 mm torpédomety a až padesát dva min, posádka: 180 důstojníků a mužů

Osm torpédoborců třídy Turbine z let 1927 – 1928 bylo takřka shodných se čtveřicí jednotek třídy Sauro, která jim bezprostředně předcházela. Hlavním rozdílem byla asi o 3 m větší délka kvůli předběžně 11 % nárůstu výkonu. Hlavním znakem obou typů byla masivní pancéřovaná krabička velitelské věže s uzavřeným můstkem na vrcholu. Byly to poslední italské torpédoborce vyzbrojené 120 mm děly L/45 s nízkou úsťovou rychlostí, všechny další už měly děla L/50. Jako první však nesly druhý dálkoměr pro zadní děla. Byl umístěn mezi torpédomety a tak nízko, že asi nebyl k ničemu.

Čtyři lodě třídy Sauro byly zničeny, jako součást beznadějně osamocené eskadry na Rudém moři, ze třídy Turbine bylo v roce 1940 potopeno nejméně šest lodí. Všechny lodě této třídy, stejně jako většina ostatních italských torpédoborců, mohly nést přes 50 min a čtyři z nich důkladně zaminovaly vody kolem Tobruku. Zásobování tamní základny představovalo pro Osu stejný problém jako později pro Brity a první obětí se stal už 28. června 1940 Espero, dopadený britským křižníkem HMS Sydney, který o pouhé tři týdny později potopil také křižník Bartolomeo Colleoni u mysu Spada. Britské letouny z HMS Eagle počátkem července zlikvidovaly v tobruckém přístavu Zeffiro a jednu nákladní loď a těžce poškodily Euro.

Tento výkon zopakovaly o pouhé dva týdny později, kdy v přilehlém zálivu potopily Ostro a Nembo spolu s jednou nákladní lodí. Stejné letouny z pobřežní základny poblíž Port Sudanu potopily v dubnu následujícího roku dvě z lodí třídy Sauro v Rudém moři. Druhou dvojici si připsaly palubní letouny v noci ze16. na 17. září při nájezdu HMS Ilustrious na Benghází. Euro potopily německé bombardéry po kapitulaci Itálie a samotná Turbine padla do rukou Němcům a nakonec ji potopily americké letouny v září 1944.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt