Třída Ariete – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třída Ariete

Základní technické údaje: Třída Ariete

Výtlak: standardní 800 t, plný 1 125 t, rozměry: délka 82,25 m, šířka 8,6 m, ponor 2,8 m, pohon: dvě sady parních turbín o výkonu 16 405 kW ( 22 000 shp ), dva hřídele, rychlost: 31 uzlů, výzbroj: dvě jednohlavňová 100 mm děla a dvě jednohlavňové 37 mm protiletadlové kanony, dva trojhlavňové 450 mm torpédomety a až 28 min, posádka: 155 důstojníků a mužů

Třída Ariete.jpg

U 32 torpédovek třídy Spica, spuštěných na vodu v letech 1936 – 1938, mohli Italové použít jednokomínové uspořádání, protože lépe tvarovaný trup dosahoval stejné rychlosti jako předchozí třída Curtatoni při nižším výkonu. Jejich silueta byla nápadně podobná soudobým torpédoborcům třídy Oriani, které se lišily hlavně mnohem mohutnějším komínem, vzniklým spojením kouřovodů ze dvou oddělených kotelen. Také neměly nástavec komína jako torpédovky. S třídou Spica bylo zavedeno 100 mm dělo. Byly jenom tři a byly určeny především proti lodím, když měly náměr pouhých 45° a rychlost střelby kolem osmi ran za minutu. Vzhledem ke kategorii překvapí pouze čtyři malé 450 mm torpédomety. Navíc neefektivně rozmístěné jednotlivě na bocích, takže v jednom směru byly k dispozici vždy jen dva. Později byly nahrazeny dvojhlavňovými torpédomety ve střední čáře.

Konstrukce třídy Ariete byla jen vylepšením třídy Spica, kvůli větší šířce vyžadující asi o 15 % vyšší instalovaný výkon, ale umožňující výše položit těžiště. To posloužilo pro další dva torpédomety ( nedošlo ale k náhradě mnohem účinnější ráží 533 mm ), zvýšení počtu min ze 20 na 28 nebo úměrně více hlubinných pum. Italové používali své torpédovky ke kladení min ve značném rozsahu a s úspěchem. Kýly pro Arieti byly položeny nejprve v letech 1942 – 1943, kdy už mohly využít bojové zkušenosti loďstva. V rámci rozsáhlého programu bylo plánováno přes 40 jednotek, ale přes rozdělení zakázek do tří loděnic se zahájení dočkalo pouze 16.

Jmenovitě: Alabarda, Ariete, Arturo, Auriga, Balestra, Daga, Dragone, Eridano, Fionda, Gladio, Lancia, Pugnale, Rigel, Spada, Spica a Stella Polare. Do italského loďstva pak byla zařazena jen samotná Ariete, měsíc před příměřím. Zbytek padl v různém stupni rozestavěnosti do německých rukou a jen 13 z nich se dočkalo služby na moři. Pouze dvě ( Ariete a Balestra ) přežily a sloužily i po válce, obě pod Jugoslávkou vlajkou.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt