Výsadková loď pěchoty a rychlá dopravní loď – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Výsadková loď pěchoty (střední) LSI (M) a rychlá dopravní loď (APD)

Základní technické údaje: Třída Queen Emma

Výtlak: hrubý 4 140 t, rozměry: délka 115,8 m, šířka 14,4 m, ponor 4,6 m, pohon: dva diesely o výkonu 9 694 kW ( 13 000 bhp ), dva hřídele, výkony: nejvyšší rychlost 22 uzlů, dosah 12 979 km při rychlosti 13 uzlů, výzbroj: dvě jednohlavňová 76 mm protiletadlová děla, dvě jednohlavňová dvouliberní protiletadlová děla a šest jednohlavňových 20 mm protiletadlových kanonů, nosnost: dva LCM, šest LCA, 60 členů posádek výsadkový člunů a 372 vojáků, posádka: 167 důstojníků a mužů

Výsadková loď pěchoty LSI třídy Queen Emma.jpg

Na Kanále křižovaly poštovní lodě, sice s krátkým dosahem, ale rychlé a z 1. světové války osvědčené pro přestavby. Za 2. světové války tomu bylo stejně, navíc německý vpád do Nizozemí poskytl k britským a francouzským lodím ještě mnoho pěkných belgických a holandských. Queen Emma a Princec Beatrix byly dokončeny v holandských loděnicích jen několik měsíců před válkou a jako motorové lodě měly výhodu malých rozměrů strojovny a ekonomického provozu. Byly přestavěny pro menší výsadky jako LSI ( M ) a jejich rozsáhlé ubytovací prostory poskytly ideální podmínky pro asi 600 osob ( posádku, posádky vyloďovacích člunů a vojska ).  Jeho Vojáci se přepravovali na břeh šesti čluny LCA, zavěšenými na výložnících. Dva čluny LCM se rovněž převážely na výložnících, ale jejich použití omezovala nosnost 39 tun. Proto se na ně vozidla nakládala lodním jeřábem. Obě lodě spolu s několika dalšími exbelgickými plavidly převezly hlavní síly výsadku při nájezdu na Dieppe a všechny se bezpečně vrátily.

Americké lodě APD High – Speed Transport nebyly určeny pro zcela stejné úkoly, ale často se tak používaly. První skupina se skládala ze 32 již ctihodných hladkopalubových čtyřkomínových torpédoborců. Zrušením přední strojovny vzniklo místo pro ubytovací prostory asi 150 vojáků, ovšem na kratší vzdálenost se jich mohlo přepravit až 200. Navzdory polovičnímu výkonu dosahovaly lodě svých 23 uzlů. Nahoře zmizely oba přední komíny a všechny torpédomety a přibily čtyři čluny LCP ( R ) na výložnících. Každý z těchto 11 m člunů mohl vysadit na břeh až 36 vojáků. Každý z nich představoval na závěsu asi 6 tun zátěže, což muselo působit potíže se stabilitou tak úzkých lodí.

Po těchto přestavěných torpédoborcích následovalo bezmála 10 přestavěných doprovodných torpédoborců ( DE ) s velmi podobnými rozměry a rychlostí. Ty nesly čtyři LCVP ( výsadkové čluny pro vozidla a  živou sílu ), uložené po dvojicích pod dvěma nápadnými otočnými jeřáby. Tyto lodě mohly nést až 150 vojáků, čtyři vozidla, čtyři 75 mm horské houfnice a až 255m3 zásob, munice a paliva, přičemž lodě byly vybaveny nákladními jeřáby pro manipulaci s nákladem. Lodě APD se osvědčily jako nesmírně užitečné při vedení války na ostrovech západního Tichomoří a díky zachované dělové výzbroji byly poměrně samostatné.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt