Vosper typ 70-ft – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Vosper typ 70 – ft

Základní technické údaje: Vosper typ 72,5 – ft

Výtlak: 36 ž 49 t, rozměry: délka 22,1 m, šířka 5,94 m, ponor 1,68 m, pohon: tři benzinové motory o výkonu 2 983 kW ( 4 000 bhp ), tři hřídele, rychlost: 40 uzlů, dosah: 463 km při rychlosti 40 uzlů, výzbroj: dvě 533 mm torpéda a různé kombinace šestiliberních děl, 20 mm kanonů,12,7 mm a 7,7 mm kulometů, posádka: 12 nebo 13 důstojníků a mužů

Vosper typ 70 - ft.JPG

Úspěšný typ Vosper 70 – ft vznikl jako jediný 20,7 m člun, postavený v letech 1935 – 1936 ze soukromé iniciativy firmy Vosper a posléze zařazený do výzbroje námořnictva jako MTB 102. Měl celodřevěnou konstrukci a pohon třemi benzínovými motory Isotta – Fraschini o maximálním výkonu 2 573 kW ( 3 450 bhp ). Ty hnaly člun největší rychlostí téměř 44 uzlů a byly vybrány proto, že srovnatelný britský výrobek neexistoval. Jako všechny podobné motory byly krajně hlučné, proto byl ještě instalován slabší motor Ford, který se mohl připojit k vnějším hřídelům a umožňoval pomalé, ale nehlučné přiblížení. Torpédomety byly původně instalovány ve střední čáře, po jednom na přídi a na zádi. Námořnictvu se to však nelíbilo a samo vyvinulo boční uspořádání, později všeobecně používané. Také stojí za zmínku, že MTB 102 byl prvním plavidlem Royal Navy vyzbrojeným později všudypřítomným 20 mm kanonem Oerlikon.

Navzdory silné konkurenci firmy BPB s podobným soukromě vyvinutým 21,34 m člunem zvolila Admiralita konstrukci firmy Vosper, díky lepším vlastnostem na rozbouřeném moři. Ve skutečnosti zůstalo nikdy pořádně nevyřešeným problémem, jak ve špatných podmínkách udržet tyto rychlé dřevěné trupy pohromadě. V roce 1938 byly objednány čtyři čluny Vosper a dva podobné od firmy Thornycroft, aby se staly základem válečného programu. Trup byl jen trochu prodloužen s cílem zlepšit odolnost v bouři a vyrovnat zvýšení těžiště. Problémem byly motory.

Podařilo se přemluvit ministerstvo letectví o několik málo upravených motorů Merlin, ale spousta člunů se musela spokojit se slabými motory Hall – Scott, dokud nebyly k mání výkonné americké Packardy. Oerlikony byly prakticky nedostupné a místo nich montované 7,7 mm kulomety nebyly proti E – bootům k ničemu. Nakonec byly instalovány 12,7 mm kulomety a šestiliberní děla, což spolu s radarem dalo vzniknout účinnému člunu pro noční boj. Pevnější, ale lehčí trupy spolu s výkonnějšími motory umožnily zvýšit nosnost o 70% za cenu nevýznamného snížení rychlosti. Objednávky na 193 člunů byly vyřízeny v letech 1943 až 1945 s výjimkou několika posledních stornovaných jednotek.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.