Třídy Loch a Bay – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třídy Loch a Bay

Základní technické údaje: Třída Bay

Výtlak: standardní 1 580 t, rozměry: délka 93,6, šířka 11,73 m, ponor 2,9 m, pohon: dva 4válcové trojčinné parní stroje o výkonu 4 101 kW ( 5 500 shp ), dva hřídele, rychlost: 19,5 uzlu, dosah: 17 605 km, výzbroj: dvě zdvojená děla ráže 101,6 mm, dvě zdvojená 40 mm protiletadlová děla a dvě zdvojená protiletadlová děla ráže 20 mm, jeden vrhač Hedgehog a hlubinné pumy, posádka: 157 důstojníků a mužů

Třída Loch.jpg

Třída Bay se objevila koncem roku 1944 v přímém důsledku válečných událostí, poslední z 19 jednotek byla spuštěna na vodu v roce 1945. Urputný boj proti ponorkám na Atlantiku probíhal úspěšně, i když ještě zdaleka neskončil a plánovači se začali zaměřovat na výstavbu Britského tichomořského loďstva s cílem účinně přispět k porážce Japonska a upevnit ztracené pozice britského impéria na Východě.

Na Atlantiku se kanadské loděnice soustředily na výrobu Modified River, k níž se hodily nejlépe, zatímco ve Spojeném království běžela od začátku roku 1944 výroba třídy Loch, v níž bylo dokončeno 31 doprovodných lodí. Nesly všechny známky příbuznosti s Rivery co do vzhledu a strojů, ale významně se lišily. Poprvé došlo k zavedení modulární stavby, kdy loděnice montovala sekce trupu z různých zdrojů. Konstrukce byla výrazně zesílena, aby umožnila instalaci dvojice trojhlavňových vrhačů Squid před můstkem. Rozsáhlá zadní paluba už nebyla věnována hlubinným pumám a jejich příslušenství, ale důmyslným pastičkám vědeckých metod vedení války, hlavně vlečeného Foxerova zařízení pro boj proti nové hrozbě akustických torpéd, vyhledávající vrtule fregat.

Z hlediska rozpoznávání byl hlavním rozdílem mohutný mřížový stěžeň pro nade vše důležitý radar. Lodě třídy Loch se osvědčily jako smrtelná hrozba německým ponorkám, ale přestože po válce přesluhovaly až do 60. let, pro boj proti ponorkám Typ XXI by jejich rychlost zdaleka nestačila. Ty se naštěstí objevily příliš pozdě, ale přispěly k vývoji prototypů rychlé fregaty z přestavěných torpédoborců Typ 15 počátkem 50. let. Naproti tomu válka v Tichomoří byla převážně protiletadlová a 19 jednotek třídy Bay, dokončených v letech 1944 – 1945, nebylo ničím jiným než třídou Loch vyzbrojených místo předního 101,6 mm děla a zadního dvouliberního děla dvěma zdvojenými 101,6 mm děly s velkým náměrem a příslušným dálkoměrem na můstku. Těžké Squidy už nebyly potřebné a nahradil je méně účinný Hedgehog, což také umožnilo nahradit část původních 20 mm kanonů dvěma zdvojenými 40 mm kanony.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt