Třídy Bangor, Bathurst, Algerine – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třídy Bangor, Bathurst a Algerine

Základní technické údaje: Třída Algerine

Výtlak: standardní 850 t, plný 970 t, rozměry: délka 70,1 m, šířka 10,8 m, ponor 2,9 m, pohon: dvě sady parních turbín nebo dva trojčinné parní stroje o výkonu 1 491 kW ( 2 000 HP ), dva hřídele, rychlost: 16,5 uzlu, výzbroj: jedno 101,6 mm univerzální dělo a čtyři až osm protiletadlových děl ráže 20 mm, více než 90 hlubinných pum, posádka: 105 důstojníků a mužů

Třída Algerine.jpg

Doprovodné plavidlo je všezahrnující pojem a je nutno zmínit také přínos minolovných šalup a oceánských minolovek, které odvedly cenné služby v obou rolích. Poněkud matoucí je skutečnost, že stále ještě sloužilo 26 Huntů ročníků 1917 – 1919, s kotli na uhlí a dvěma vrtulemi, s omezenou odolností v bouři díky chybějící zvýšené přídi. Ve 30. letech se stavěla třída Grimsby ( s minolovnou schopností, ale ve skutečně to byly spíše šalupy ) a početná třída Halcyon. Pro sériovou výrobu vznikla po vypuknutí války zmenšením Halcyonu třída Bangor. Tyto udatné malé lodě o 650 tunách byly krajně stísněné, když jejich velikost byla dána hlavně nezbytným prostorem pro posádku. Pohon zajišťovaly diesely, parní turbíny nebo parní stroje a celkem bylo postaveno 113 lodí ve Spojeném království, Kanadě, Indii a dokonce v Hongkongu. Dalších 60 se stavělo v Austrálii jako poněkud odlišná třída Bathurst. Nutno mít na paměti, že Bangory byly ve skutečnosti řadou různých verzí.

Jednotka třídy Bathurst HMIS Bengal, plující pod indickou vlajkou, doprovázela v listopadu 1942 v Indickém oceánu tanker Ondina společnosti Royal Dutch/Shell. Obě lodě byly napadeny dvěma japonskými korzáry. Spojenecké lodě měly spolu jedno dvanáctiliberní a jedno 101,6 mm dělo, přesto však dokázaly nejen odrazit nepřítele se 152,4 mm děly, ale dokonce potopily jednu z lodí, Hokóku Maru. Když nastala potřeba instalace masivních generátorů a elektrického zařízení proti magnetickým minám, vznikla místo už tak stísněných Bangorů vylepšená verze Halcyonů, jako třída Algerine.

Tyto šikovné malé lodě byly dost prostorné, dobře vyzbrojené a všechny prostory pro posádku byly promyšleně umístěny pod úrovní hlavní paluby. Celkem bylo postaveno 101 jednotek třídy Algerine ( 53 v Kanadě a 48 ve Spojeném království ). Tucet lodí si ponechalo Royal Canadian Navy bez minolovného zařízení, ale vyzbrojených jako plnohodnotné protiponorkové doprovodné lodě. Pro tento účel nesly nejen vrhač Hedgehog, ale také 90 hlubinných pum. Válečné ztráty dosáhly sedmi lodí.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt