Třída River – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Třída River

Základní technické údaje: Třída River

Výtlak: standardní 1 370 t, rozměry: délka 91,9 m, šířka 11,12 m, ponor 3,91 m, pohon: dva 4válcové trojčinné parní stroje o výkonu 4 101 kW ( 5 500 shp ), dva hřídele, rychlost: 20 uzlů, dosah: 12 970 km při rychlosti 12 uzlů, výzbroj: dvě jednohlavňová 101,6 mm děla, dvě dvouliberní 20 mm protiletadlová děla, později nahrazena deseti 20 mm protiletadlovými děly, jeden vrhač Hedgehog a hlubinné pumy, posádka: 107 důstojníků  a mužů

třída River.jpg

Vzhledem k omezeným možnostem třídy Flower připravila Admiralita urychleně konstrukci větší dvouvrtulové korvety, označené jako třída River. Jejich celková délka byla asi o 28,30 m větší než u pozdějších Flowerů, což znamenalo výrazný rozdíl v odolnosti, zásobě paliva, instalovanému výkonu a výzbroji. V letech 1942 – 1944 jich bylo spuštěno na vodu 57 ve Spojeném království, 70 v Kanadě a 11 v Austrálii.

Trup měl zvýšenou příď protaženou hodně dozadu a nízkou zadní palubu pro skluzavky hlubinných náloží a minolovné zařízení, kterým bylo v té době zaneřáděno množství potřebných doprovodných lodí. Jako první lodě byly standardně vybaveny protiponorkovým vrhačem Hedgehog, který spolu s novým sonarem zajišťoval rychlejší a přesnější útok. Původně byl umístěn hodně vpředu, takže byl nadměrně vystaven nepříznivým vlivům, ale u pozdějších jednotek byl rozdělen na dva vrhače po 12 hlubinných pumách, umístěné o jednu palubu výše po stranách příďového 101,6 mm děla. Prodloužená vytrvalost si vyžadovala větší nosnost hlubinných pum, jichž loď nesla až 200 ve srovnání se 70 na Flowerech.

Rivery sice nebyly vyvinuty na základě trupu obchodních lodí, ale stavěly se podle obchodních norem, což urychlovalo výrobu. Vyznačovaly se plochým zrcadlem, které nejen obcházelo složité křivky tradičně tvarovaných zádí, ale ve skutečnosti ještě zlepšilo hydrodynamické vlastnosti trupu. Stojí za zmínku, že více než polovina Riverů byla postavena v Kanadě ( další v Austrálii ), ostatně velkolepý přínos kanadských loděnic a Royal Canadian Navy k vítězství v Atlantiku je příliš často přehlížen. Většina jednotek kanadského původu měla zdvojené 101,6 mm dělo na přídi a jednu dvanáctiliberku na zádi. Nesly také plnou sestavu čtrnácti 20 mm kanonů, čehož lodě britské výroby dosahovaly jen zřídka. Ve strojovně byly dva stejné stroje jako na Flowerech, ale braly páru z účinnějších trubkových kotlů. Pouze čtyři lodě byly postaveny s parními turbínami, ale nebyly obecně přijímány příznivě pro nedostatek náhradních dílů. Rivery byly velmi úspěšné, ale většina přeživších jednotek ( sedm jich bylo za války potopeno ) byla sešrotována do poloviny 50. let. Další Rivery s poněkud pozměněnou konstrukcí stavěli Američané jako typ PF. Dvacet jedna z nich sloužilo v Royal Navy jako třída Colony.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt