Těžké křižníky třídy County – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Těžké křižníky třídy County

Základní technické údaje: Třída County

Výtlak: standardní 9 825 t, plný 14 000 t, rozměry: délka 193 m, šířka 20,2 m, ponor 6,6 m, pohon: turbíny Parsons nebo Brown Curtis o výkonu 80 000 shp ( 59 655 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 32 uzlů, pancéřování: pás 76 – 127 mm, paluba 38 – 102 mm, věže 38 – 51 mm, barbety 25 mm, výzbroj: osm 203 mm děl, osm 102 mm protiletadlových děl osm nebo šestnáct dvouliberních protiletadlových děl, osm 533 mm torpédometů, letadla: jeden nebo tři létající čluny, posádka: 660 důstojníků a mužů

těžké křižníky třídy County.jpg

Nové britské křižníky Hawkins o výtlaku bezmála 10 000 tun a vyzbrojené 190,5mm děly byly tou pravou příčinnou, proč byly limity washingtonské dohody pro křižníky nastaveny právě tak, jak byly. Spolu s ostatními signatáři, kteří se drželi těchto limitů, pak Britové vytvořili třídu A neboli County. Konstruktéři však obešli tehdejší rozpor mezi optimální výzbrojí a rychlostí a místo toho přišli s kompromisním řešením vhodným pro úkoly na obchodních trasách Britského impéria.

I tak to byly dobře vyzbrojené lodě, s postačující rychlostí a přiměřeným pancéřováním. Vyznačovaly se hodně vysokým volným bokem a třemi komíny, takže byly k poznání na první pohled. Vynikající vytrvalost a dobré ubytovací podmínky z nich činily užitečné a oblíbené lodě. Londýnská dohoda nabyla účinnosti ještě před dokončením celého programu a asi pět plánovaných jednotek bylo zrušeno.

Přestože se stavěly ve třech samostatných skupinách jako třída Kent ( sedm lodí ), třída London ( čtyři lodě ) a třída Norfolk ( dvě lodě ), byly původně všechny lodě třídy County velmi podobné, ale po modernizaci ve 30. letech se odlišily. U čtyř se podstatně zvýšila zadní nástavba pro letecký hangár, u dvou byla záď snížena o jednu palubu, protože trup měl tendenci ke kolébání. HMS London se po přestavbě v roce 1941 objevila v podobě připomínající zvětšený křižník třídy Fiji se zdokonalenou protiletadlovou výzbrojí. Válka pak přerušila podobné prostocviky. V námořních bojích se tyto lodě celkem osvědčily, ale stejně jako jiné lodě stejné generace se snadno stávaly obětí vzdušných útoků. Jejich hlavním přínosem bylo plnění nenápadných, ale životně důležitých úkolů při ochraně konvojů a operacích proti korzárům. Ztraceny byly HMS Canbera, HMS Dorsetshire a HMS Cornwall.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt