HMS Prince of Wales
Základní technické údaje: HMS Prince of Wales
Výtlak: standardní 38 000 t, plný 43 500 t, rozměry: délka 227,0 m, šířka 31,4 m, ponor 8,5 m, pohon: parní turbíny o výkonu 110 000 shp ( 82 027 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 28 uzlů, pancéřování: pás 356 – 381 mm, paluby 127 – 152 mm, věže a barbety 305 mm, výzbroj: deset 356 mm děl, šestnáct 133 mm univerzálních děl, třicet dva dvouliberních pom – pomů a šestnáct 12,7 mm protiletadlových kulometů, letadla: dva obojživelné letouny Supermarine Walrus, posádka 1 422 důstojníků a mužů
Kýl druhé lodi třídy King George V HMS Prince of Wales byl položen v lednu 1937, v květnu 1939 byla spuštěna na vodu a dokončena koncem března 1941. Ještě nebyla uvedena do plné bojové pohotovosti, když 23. května obdržela rozkaz opustit Scapa Flow a vydat se spolu s vlajkovou lodí HMS Hood proti německé bitevní lodi Bismarck.
Prince of Wales dosud trpěl dětskými chorobami. Jedna z jeho 356 mm věží mohla střílet jen z jedné hlavně, na všech věžích se vyskytovaly menší poruchy a nový dělostřelecký radar Type 284 nefungoval. A co hůře, nezkušená obsluha čtyřhlavňové 356 mm věže Y udělala při nabíjení chybu, která zablokovala celou věž. Když vlajková loď Hood vylétla do povětří, zůstal Prince of Wales v nevýhodě proti palbě obou nepoškozených německých lodí. Přesto si vedl celkem dobře. K řízení palby posloužil protivzdušný radar Type 281, který umožnil zastřílet se na Bismarck a dosáhnout dvou či tří zásahů pod čárou ponoru. Jeden z nich způsobil vážné znečištění paliva a druhý snížil rychlost o dva uzly, takže lze právem tvrdit, že Princ of Wales byl prvním článkem řetězu, který vedl k potopení Bismarcka.
Přestože byl sedmkrát zasažen, utrpěl Princ of Wales poměrně malé škody, protože jen tři granáty explodovaly. Nejvážnější škody způsobila odražená střela na kompasovém můstku, která zabila či zranila všechny přítomné včetně kapitána.
V srpnu 1941 přepravil Princ of Wales Winstona Churchilla přes Atlantik k setkání s prezidentem Rooseveltem. V říjnu vyvěsil vlajku velitele východního loďstva sira Toma Phillipse a 25. října vyplul spolu s HMS Repulse do Singapuru. Svaz Z, jak byly obě lodě označeny, dorazil do Singapuru 2. prosince, ale o osm dní později byly obě lodě potopeny japonskými torpédonosnými bombardéry. Prince of Wales byl ochromen jediným torpédem, které zasáhlo levý bok na úrovni poslední 133 mm dělové věže. Levý vnější hřídel byl silně zkroucený a protože nebyl rychle odpojen, otáčel se dál a způsobil obrovský otvor v záďových přepážkách. Potom otřesy blízkých zásahů pum vyřadily pět z osmi dynam a připravily loď o energii pro čerpadla a ovládání protiletadlových děl. Neovladatelná loď se nedokázala vyhnout dalším čtyřem torpédům. Nakonec se potopila hodinu a dvacet minut po prvním útoku, přičemž zahynuli také admirál Phillips a kapitán Leach.