HMS Furious – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

HMS Furious

Základní technické údaje: HMS Furious

Výtlak: standardní 22 500 t, plný 28 500 t, rozměry: délka 239,5 m, šířka 27,4 m, ponor 7,3 m, pohon: parní turbíny o výkonu 90 000 shp ( 67 113 kW ), čtyři hřídele, rychlost: 31,5 uzlu, pancéřování: pás 51 – 76 mm, hangárová paluba 38 mm, výzbroj: šest dvoulavňových 102 mm protiletadlových děl, tři osmihlavňová dvouliberní protiletadlová děla a několik děl menších ráží, letadla: 33, posádka: 750 důstojníků a mužů (  bez leteckého personálu )

Několikero podob HMS Furious představovalo přechodná stadia od něčeho co bychom mohli nazvat lodí schopnou nést letouny, až po skutečnou letadlovou loď. Byla spuštěna na vodu v srpnu 1916 jako třetí z lehkých bitevních křižníků admirála Fishera, ale její dokončení se protahovalo, protože měla nést najtěžší námořní děla ráže 457 mm v jednodělových věžích na obou stranách lodi. Věž byla  v březnu opět sejmuta ve prospěch skloněné vzletové paluby asi 69,5 m dlouhé. Hangár pod touto palubou mohl pojmout až deset letadel s plovákovým nebo kolovým podvozkem. V této podobě byla dokončena v červenci 1917, načež se v brzku ukázaly problémy s nesením letounů, které nemohly ukončit let na palubě.

Proto v listopadu 1917 ustoupilo zadní dělo přistávací palubě o délce 86,6 m,pod níž byl druhý hangár. Nicméně většina nástaveb zůstala na svém místě a vysoká rychlost plavby, nutná pro vytvoření nezbytného protivětru, vytvářela silné turbulence, které pak vedly k nepřijatelně vysoké nehodovosti při přistávání. Proto byla letová činnost opět omezena jen na vzlety z paluby. Přesto však Furious podnikla první skutečný vzdušný útok palubními letouny, když 19. července 1918 sedm z jejích letounů Sopwith Camel zničilo dvě vzducholodě a jejich úkryty v Tondernu. Nezbytnost průběžné letové paluby, podobné jako na nové lodi Argus, byla zřejmá a loď byla do této podoby přestavěna v letech 1921 – 1925. I poté však zůstala provizorní konstrukcí, protože neměla ostrov. Teprve před poslední předválečnou přestavbou dostala zakrslou nástavbu s maličkým stěžněm na vrcholu, nesoucí charakteristický přistávací maják.

Navzdory svému věku a nedostatkům se Furious dočkala bojového nasazení v Atlantiku při stíhání ponorek a doprovodných konvojů, za norského tažení, při přepravě letounů na Maltu a do západní Afriky a také při vylodění v severní Africe. Její poslední akcí byly nálety na Tirpitz, uvězněný v jednom z norských fjordů, poté byla v září 1944 zařazena do zálohy. V roce 1948 byla sešrotována.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt