Fokker D.XXI – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Fokker D.XXI

Základní technické údaje: Fokker D.XXI

Typ: jednomístný stíhací letoun, pohonná jednotka: hvězdicový pístový motor Bristol Mercury VIII o výkonu 760 k, výkony: max. rychlost 460 km/h ve výšce 5 100 m, dostup 11 000 m, dolet 950 km, hmotnost: vzletová 2 050 kg, rozměry: délka 8,2 m, rozpětí 11 m, výška 2,95 m, výzbroj: čtyři kulomety ráže 7,62 mm

Fokker D. XXI.jpg

Jednou z největších osobností rané letecké historie 20. století byl Holanďan Anthony Fokker. Ten odvedl spoustu průkopnické práce před 1. světovou válkou a jeho továrna Fokker vyrobila řadu civilních i vojenských letadel. Patřila mezi ně i známá série stíhaček z období 1. světové války pro německou armádu a několik dobře známých a komerčně úspěšných dopravních letadel v poválečném období. Ve 20. letech založil Fokker americkou pobočku, ale zároveň nadále designoval a vyráběl letadla v Nizozemí.

Dne 26. března 1936 poprvé vzlétl štíhlý jednoplošný stíhací letoun poháněný hvězdicovým motorem, známý jako Fokker D.XXI. Fokker vyvinul tento letoun na základě požadavku na moderní stíhačku, která by sloužila v Nizozemské východní Indii. Kvůli neustále se měnícím a zmatečným názorům oficiálních činitelů na požadavky týkající se budoucího letounu však nebylo ihned přistoupeno k zahájení výroby D.XXI. Namísto toho však přišla objednávka z Finska, které zakoupilo 7 letounů D.XXI poháněných hvězdicovými motory Bristol Mercury a souhlas k licenční výrobě tohoto letounu. Ve Finsku bylo později vyrobeno 93 kusů, mezi nimi 50 poháněných americkými hvězdicovými motory Pratt a Whitney a 5 poháněných hvězdicovými motory Bristol Peagasus. Finský exportní úspěch znovu nastartoval zájem o D.XXI v Nizozemí a následně bylo objednáno 36 strojů pro nizozemské letectvo za účelem protivzdušné obrany země.

První z těchto strojů začaly létat v červenci 1938 a poslední kusy byly dodány pouhých několik dní před začátkem 2. světové války. Dva exempláře si také objednalo Dánsko společně se souhlasem na licenční výrobu dalších 10 kusů. Plány na licenční výrobu 50 letounů D.XXI ve Španělsku v období španělské občanské války pro letectvo španělské vlády překazili nacionalističtí rebelové, kteří se zmocnili továrny, kde měla výroba probíhat. D.XXI v dánských a nizozemských službách se zúčastnily krátkých bojů během německé invaze do těchto zemí v dubnu, respektive květnu 1940. Nizozemské D.XXI dosáhly řady vzdušných vítězství, ale nemohly zastavit příval německé invaze do Nizozemska. Ve finských službách bojovaly D.XXI s velkým úspěchem proti Sovětskému svazu, zejména po roce 1941. Tento typ zůstal ve finské armádě v aktivní službě až do roku 1949, přičemž jeden exemplář byl vybaven zatahovacím podvozkem.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt