Fieseler Fi 103R
Základní technické údaje: Fieseler Fi 103R – IV
Typ: jednomístná létající puma, pohonná jednotka: náporový motor Argus 109 – 014 o tahu 3,43 kilonewtonu ( 350 kg ), výkony: max. rychlost 650 km/h, vytrvalost 20 minut, hmotnost: při odpálení 2 180 kg, rozměry: délka 8 m, rozpětí 5,715 m, maximální průměr trupu 0,838 m, výzbroj: bojová hlavice o váze 850 kg
Jedním z děsivých projektů rozpracovaných v Německu v období blížící se porážky a konce války se stal letoun Fieseler Fi 103R, pilotovaná verze létající pumy Fieseler Fi 103 ( V 1 ) s náporovým motorem Argus. Tato zbraň se dočkala masové výroby v polovině roku 1944, kdy ji Němci použili k náletům proti jižní Anglii a později např. i proti přístavu Antverpy. Tehdy se také objevily úvahy o její pilotované verzi vypouštěné z nosného letounu. Podle záměru měla pilotovaná puma po uvolnění z nosiče zamířit na cíl a pilot se měl v posledním okamžiku střemhlavého letu pokusit opustit pumu za pomoci padáku. Záchrana pilota se ovšem pokládala za velmi nepravděpodobnou již vzhledem k nasávacímu otvoru motoru bezprostředně za kabinou.
Němci ale přesto tvrdili, že existují jasné rozdíly mezi jejich koncepcí sebeobětovaných mužů a japonskými piloty kamikadze, u nichž se s žádnou záchranou nikdy nepočítalo. Celkem vzniklo přibližně 175 pilotovaných pum Fi 103R ( jako kódové krycí jméno pro tento projekt bylo vybráno slovo Reichenberg, v překladu Liberec). Cvičné verze nesly označení R – I, R – II a R – III, operační bojovou verzí se měla stát modifikace R – IV. Zkoušky probíhaly původně v Rechlinu, po dvou haváriích je ale převzal institut DFS s testovacími piloty Hannou Reitschovou a Heinzem Kenschem. Ovládání ve vzduchu údajně nečinilo větší problémy, při přistání se ale puma vzhledem k maximálně zjednodušenému přístrojovému vybavení a vysoké přistávací rychlosti chovala velmi záludně. Přestože již vybrali okolo 70 pilotů – dobrovolníků, kteří hodlali podstoupit výcvik, z celého projektu nakonec nic nebylo, protože nejvyšší německé armádní velení ho prostě odmítlo brát vážně.