Nakadžima B5N Kate – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Nakadžima B5N Kate

Základní technické údaje: Nakadžima B5N2Kate

Typ: třímístný palubní torpédonosný letoun, pohonná jednotka: hvězdicový pístový motor Nakadžima N1K1B Sakae – 11 o výkonu 745,7 kW ( 1 000 koní ), výkony: max. rychlost 378 km/h ve výšce 3 600 m, výstup do výšky 3 000 m/7,7 min., dostup 8 260 m, dolet 1 990 km, hmotnost: prázdná 2 279 kg, plná 4 100 kg, rozměry: délka 10,3 m, rozpětí 15,52 m, výška 3,7 m, výzbroj: pohyblivý 7,7 mm kulomet typ 92 v zadní části kabiny, 800 kg torpédo nebo ekvivalentní množství pum

Nakadžima B5N Kate.jpg

Konstrukční práce na letounu Nakadžima B5N začaly roku 1935, takže když Japonsko vstoupilo do 2. světové války, měl za sebou tento typ již čtyři roky úspěšné služby. V té době bez diskuzí neexistoval na světě žádný lepší torpédonosný letoun. Třímístný dolnoplošník čistých tvarů s širokým, směrem k trupu zatahovacím podvozkem a s pohonem tvořeným hvězdicovým motorem Nakadžima Hikari poprvé vzlétl v lednu 1937. Následujícího roku se na paluby letadlových lodí a k jednotkám na pobřežních základnách v Číně dostaly první sériové stroje B5N1.

Roku 1939 se objevila modifikovaná verze B5N2 s výkonnějším motorem Sakae 11 uzavřeným v těsnějším krytu, hlavňová výzbroj a velikost pumového nákladu se ovšem nezměnily. Výroba tohoto modelu pak pokračovala až do roku 1943. Před japonským útokem proti Spojeným státům došlo u operačních jednotek k výměně starších B5N1 za B5N2, z nichž se 144 podílelo na osudném náletu na Pearl Harbor. Během 12 následujících měsíců si letouny tohoto typu připsaly na své konto mj. americké letadlové lodě USS Hornet, USS Lexington a USS Yorktown. Spojenci ve svém kódu označovali letoun jako Kate. Američané cítili k japonskému stroji značný respekt a jejich stíhačky ve všech námořních bitvách v Pacifiku těmto letounům věnovaly mimořádnou pozornost.

B5N se ovšem vyznačovaly slabou obranou hlavňovou výzbrojí tvořenou jediným kulometem, do akce navíc létaly přetížené velkou pumou nebo torpédem, takže zaznamenávaly obrovské ztráty. Ještě bojů o Šalamounovy ostrovy se tento typ účastnil v první linii, letouny, které tyto bitvy přežily, ale roku 1944 po bojích o Filipíny čekalo vyřazení. Stále se ovšem bombardér Kate mohl pochlubit mimořádným doletem, což umožnilo jeho další nasazení při protiponorkových hlídkách a námořním průzkumu v oblastech, kde nehrozilo setkání se spojeneckými stíhačkami. Celkem vzniklo 1 149 letounů B5N všech verzí.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt