Cant Z.501 Gabbiano – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Cant Z.501 Gabbiano

Základní technické údaje: Cant Z.501 Gabbiano

Typ: čtyř/pětimístný námořní průzkumný letoun, pohonná jednotka: 12válcový řadový kapalinou chlazený motor Isotta Fraschini Asso XI. R2C.15 o výkonu 671 kW ( 900 koní ), výkony: max. rychlost 275 km/h ve výšce 2500 m, výstup do výšky 4 000 m/16 minut, dostup 7 000 m, dolet 2 400 km, hmotnost: prázdná 3 850 kg, plná 7 050 kg, rozměry: rozpětí 22,5 m, délka 14,3 m, výška 4,4 m, výzbroj: po jednom 7,7 mm kulometu v předním a středním střelišti i střelišti na motorové gondole, 640 kg pum

V červnu 1940, kdy Itálie vstoupila do války, sloužil u jejího královského letectva dosti vysoký počet lehkých průzkumných létajících člunů Cant Z.501 Gabbiano ( racek ). Konstrukci navrhl počátkem 30. let Filippo Zappata, prototyp poprvé vzlétl z Monfalcone v Terstu roku 1934 a ještě téhož roku nepřerušeným letem z Monfalcone do Massawy v Eritreji vytvořil výkonem 4 120 km nový rekord pro námořní letouny. V červenci následujícího roku Gabbiano letem z Monfalcone do somálské Berbery ( 4 957 km ) svůj vlastní rekord překonal.

Sériová výroba Z.501 začala roku 1935 a následujícího roku převzaly námořní průzkumné letky královského letectva první stroje. Konstrukce se stala charakteristickou stoprocentním použitím dřeva s plátnem potaženými řídícími plochami, parasolovým křídlem, na něž konstruktér do dlouhé gondoly umístil řadový, kapalinou chlazený 12válcový motor Isotta Fraschini s čelním krytem poloprstencového tvaru. Za kuriózní prvek lze považovat uzavřené střeliště se 7,7 mm kulometem Breda – SAFAT na motorové gondole. Rané modely navíc nosily i výzbroj tvořenou dalšími 7,7 mm kulomety v částečně krytém střelišti na přídi a uprostřed trupu. Později přední střeliště zcela zmizelo a zde umístěné pozorovatelské stanoviště se dočkalo úplného zakrytí. Pumové závěsníky konstruktér umístil do prostoru mezi křídlem a vzpěrami vyvažovacích plováků s tím, že přepravovat se daly čtyři 160 kg pumy nebo dvě 250 kg pumy.

Neobvyklá byla i zadní spodní část plovákového trupu, vydouvající se ven. V červnu 1940 sloužily u královského italského letectva 202 letouny Cant Z.501. Podnikaly hlídkové lety nad jadranským pobřežím i ve středním Středomoří, jejich dalším výkonem se staly námořní záchranné lety a jiné námořní akce na krátkou vzdálenost. V záznamech nalezneme více než 40 střetů těchto strojů se spojeneckými letouny, přičemž mnoho italských letounů se již na základny nevrátilo a to i přesto, že k jejich úkolům patřila i záchrana sestřelených spojeneckých pilotů. V září 1943, tedy po uzavření spojenectví, se devatenáct Z.501 dostalo do služby zév. Co – Belligerent Air Force, italského letectva bojujícího na straně Spojenců, zbývající stroje převzalo Aviazione della RSI, Letectvo Italské sociální republiky, mussoliniovského spojence nacistického Německa.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt