Avia B-534 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Avia B – 534

Základní technické údaje: Avia B – 534

Typ:  jednomístný stíhací letoun, rozměry: délka 8,20 m, rozpětí 9,40 m, pohonná jednotka:  řadový motor Avia HS 12Ydrs, výkony: max. rychlost 375 km/h, cestovní rychlost 345 km/h, stoupavost: 15 m/s, dolet 500 km, hmotnost: prázdný 1 460 kg, vzletová 1 980 kg, výzbroj: 4 pevné kulomety až 80 kg pum

Avia B – 534 byla klasickým jednomístným stíhacím dvouplošníkem, stala se důležitým výrobkem československého leteckého průmyslu v období mezi dvěma světovými válkami. Konstruktér František Novotný do neúspěšného prototypu B 34/2 zastavěl jiný motor Hispano – Suiza 12Ybrs a označil toto letadlo B 534/1.  Poprvé vzlétl do vzduchu v srpnu roku 1933. Konstrukce letadla byla celoskořepinová a představovala dvouplošník s křídly různého rozpětí. Malé vzpěry ve tvaru písmene N přidržovaly uprostřed vrchní křídlo nad trupem letadla. Křídla měla mezi sebou také vzpěry ve tvaru písmene N, křidélka byly umístěny na horním i dolním křídle. Křídla měla ocelovou nýtovanou konstrukci potaženou plátnem. Kostra letadla byla také ze snýtovaných trubek, přední část byla zakryta plechy a zadní část letadla za kabinou byla potažená plátnem.  Vodorovná stabilizační plocha byla přichycena za pomoci vzpěr. Rozdělený pevný podvozek byl uchycen na výkyvném kloubu pod trupem letadla a využíval k tlumení nárazů olejový tlumič.

Druhý prototyp B – 534/2 měl uzavřenou kabinu, zvětšené směrové kormidlo a změněný podvozek s kryty kol.  Tento letoun 18. dubna 1934 stanovil československý národní rychlostní rekord 365,74 km/h. První dva sériové vzory B – 534 byly shodné s druhým prototypem, ale místo kovové vrtule měli dřevěnou a také kabina byla otevřená jako na prvním prototypu. Na hlavním podvozku nebyly namontovány kryty kol. Celkem bylo postaveno 46 letadel B – 534  – 1. Výzbroj se skládala ze spárovaných lehkých kulometů umístěných v trupu letadla a dvou kulometů v úchytech na spodním křídle.

Počet vyrobených letadel B – 534 – II dosáhl počtu 100 kusů. Tato verze se odlišovala tím, že všechny čtyři kulomety namontované do boku trupu letadla byly ve speciálních zvětšených aerodynamických krytech. Pod křídly byly namontovány držáky na lehké pumy. Následující série 46 strojů B – 534 – III měla kryty kol na hlavním podvozku a vstup vzduchu pro karburátor byl umístěn více dopředu na nose letadla. Verze B – 534 – IV měla daný zpět odklápěcí kryt kabiny a přizvednutou ostruhu na ocase letadla. Celkem bylo objednáno 253 letadel této verze. Ve výzbroji letadla Avia Bk – 534 byl kanon, ale zbytek vybavení a konstrukce byly stejné jako sériová letadla verze IV. Předpokládalo se, že 20 mm letecký kanon bude umístěn na držáku u motoru Hispano – Suiz 12Ycrs a jeho hlaveň bude vycházet otvorem ve vrtulovém kuželu. Ale díky nedostatku leteckých kanonů byly mnohé Avie Bk – 534  vybaveny třemi kulomety, dva byly umístěny na boku trupu letadla a jede na místě kde měl být umístěn kanon.

V červenci roku 1937 na mezinárodní letecké výstavě v Zürichu letadla B – 534 předvedla své všeobecné dobré letové vlastnosti a vyhrály všechny disciplíny nad všemi dvouplošníky, jen v rychlostní disciplíně byl lepší německý Messerschmitt Bf 109. V době Mnichovské krize v září 1938 byla z letadel B – 534 zformována 21. stíhací letka. Po okupaci Čech a Moravy Němci používal část Avií B – 534 Slovenský štát v krátké pohraniční válce s Maďarskem. Poté se tři slovenské letky účastnily bojových úkolů proti Rudé armádě na Ukrajině. V polovině roku 1942 byly všechny stroje přestavěny na výcvikové. V zimě 1939 – 1940 dostalo Bulharsko 72 letadel B – 534, které uskutečnili svůj první bojový let 1. srpna 1943 proti americkým bombardérům B – 24 Liberator.

 Luftwaffe využívala zbylá letadla B – 534 a Bk – 534 jako tréninkové a pro vlekáni terčů pro cvičné střelby.  Avie B – 534 se také zúčastnily zásobování obklíčených jednotek Wehrmachtu na východní frontě, kde se přibližně 70 letadel vybavených vlečným lanem a přídavnou nádrží pod dolním křídlem osvědčilo jako vlečné stroje pro nákladní kluzáky. Tři letadla Avia Bk – 534 byla upravená pro službu na německé letadlové lodi, která nebyla nikdy dokončena. Letadlo dostalo zesílení pro katapult, sklápěcí hák pro přistání na palubě a takto vybavené byly testovány v průběhu let 1940 až 1941. Drak letadla nebyl navržen k tomu, aby odolal tak vysokým nárazům při zachycení lana hákem při přistání a ve většině případů se stalo, že se hák z trupu vytrhl. Díky tomu bylo využití Avie Bk – 534 jako palubní stíhačky pro letadlovou loď Graf Zeppelin zamítnuto.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt