General Aircraft Hamilcar – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

General Aircraft Hamilcar

Základní technické údaje: General Aircraft Hamilcar Mk.I

Typ: transportní kluzák, výkony: maximální rychlost ve vleku 241 km/h, hmotnost: prázdná 8 845 kg, vzletová 16 783 kg, rozměry: rozpětí 33,53 m, délka 20,73 m, výška 6,17 m

Nejtěžším kluzákem, používaným britským Královským letectvem se stal General Aircraft Hamilcar. První stroj této kategorie schopný přepravit tank o hmotnosti sedmi tun. Celkem vzniklo 412 Hamilcarů, z toho 390 strojů Hamilcar Mk.I. Prototyp poprvé vzlétl 27. března 1942 a zkoušky skončily během tří týdnů. Tak rychlý průběh zkoušek umožnily předchozí testy modelu poloviční velikosti, schopného přepravovat osminu konečného nákladu.

Pro usnadnění nakládání a vykládání navrhli konstruktéři odklápěcí příď, což vozidlům umožnilo vyjet okamžitě po přistání ven. Výhoda tohoto uspořádání se osvědčila s počátkem června 1944, kdy 6. výsadková divize použila při své první bojové akci 70 těchto strojů. Vlek jim zajišťovaly bombardéry Handley Page Halifax. Ve snaze použít kluzáky i pro zpáteční let a rovněž jim umožnit start i z letištních ploch neumožňujících provoz těžkých vlečných strojů vznikl projekt motorizované verze Hamilcar Mk.X. Letouny této modifikace Britové plánovali použít při invazi do Japonska. Pohon zajišťovala dvojice motorů Bristol Mercury 31 o výkonu 719,6 kw ( 965 koní ) a ovládání letounu zahrnovalo ovládání obou pohonných jednotek jedinou pákou, absence manipulace s chladiči, dřevěná vrtule s pevným náběhem listů a hydraulické ruční pumpy, s jejíchž pomocí se dal snížit podvozek, což ulehčovalo nakládání stroje.

Pro případný vlek letounu Hamilcar Mk.X se měl používat zjednodušený systém s jediným kabelem, na rozdíl od dvojitého kabelu u klasického kluzáku Hamilcar Mk.I. Projektovaný Hamilcar Mk.X tedy mohl být používán jako kluzák a velmi rychle jej mohli k letu připravit i jako samostatný letoun. V této podobě představovala jeho maximální vzletová hmotnost hodnoty 14 742 kg, maximální rychlost 233 km/h a dolet 1 135 km. Motorizované verze tohoto kluzáku vzniklo 22 kusů. Bez zajímavosti není srovnání procentuální velikosti užitečného nákladu u obou verzí letounu. V případě modifikace Hamilcar Mk.I šlo o 50%, u modelu Hamilcar Mk.X pak o pouhých 30%.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt