Smrtonosný "doutník" se promění v záchranu – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Smrtonosný "doutník" se promění v záchranu

V 10:24 dne 4. června 1942 se japonská letadlová loď Kaga stává v rámci bitvy u atolu Midway terčem útoku amerických střemhlavých palubních bombardérů SBD Dauntless.

Proti japonské lodi se v ten čas vrhá 9 letounů. První tři pumy dopadají v těsné blízkosti plavidla, utvoří obří vodní gejzíry, ale škodu nezpůsobí. Z dalších šesti pum, však vedle do moře dopadnou pouhé dvě. Zbylé čtyři rovnoměrně zasáhnou celou letovou palubu. První trefí pojízdnou cisternu s benzínem pod velitelským můstkem. Vzniklý požár pak rozsévá oheň a smrt po celém můstku a přilehlé části letové paluby. Kapitán lodi Okada i většina těch, kdo konají službu v nervovém centru Kagy jsou okamžitě zabiti. Služebně nejstarším důstojníkem, který toto peklo přežije, je fregatní kapitán Amagi, letecký důstojník, který se okamžitě ujímá velení letadlové lodi.

( Japonská letadlová loď Kaga, jeden z nosičů 1. úderného svazu letadlových lodí nejen v bitvě u Midway. Zmrzačenou loď pošle ke dnu jeden z japonských torpédoborců po informaci, že se blíží americká plavidla. Kaga drží smutné prvenství v počtu obětí midwayské bitvy, na její palubě umírá 814 členů posádky. ).

 

Vypukají další prudké požáry. Zdá se, že vznikají všude. V následujících hodinách havarijní čety zoufale bojují, aby oheň zdolaly, ale jejich úsilí je marné. Na celé lodi už tehdy nezbývá místa, kam se uchýlit do bezpečí. Amagi je nucen sejít na pravou člunovou palubu, kde se k němu připojuje mnoho členů posádky. Osud Kagy je zpečetěn.

Asi 3,5 hodiny po leteckém bombardování Američanů se objevuje nová hrozba. Loď zpustošená požáry a výbuchy, spočívá bezmocně na hladině a začíná se naklánět. Kapitán Amagi se rozhlíží po okolí a náhle spatří nedaleko od lodi periskop ponorky, uvědomí si co bude následovat. Ve 14:10 spatří korvetní kapitán Kunisada, velitel havarijních čet, jak se k lodi blíží tři bílé zčeřené pruhy. Zdá se jisté, že torpéda loď zasáhnou. Kunisada zavírá oči, modlí se a čeká, až uslyší výbuch. Ten ale neuslyší. Dvě těsně loď míjí, třetí zasahuje, ale nevybuchuje. Odrazí se od boku lodi a rozlomí se vedví, hlavice klesá do hlubin, lehčí nosná část se vznáší na vodě v blízkosti plavidla. Několik členů posádky, kteří skočili do vody, nebo byli smeteni přes palubu při jedné z mnoha explozí a kteří teď plavou v moři, se plovoucí části torpéda zachytí, aby je pomohla udržet nad vodou, než přijde pomoc v podobě doprovodných torpédoborců, které je vyloví. Podivným řízením osudu se tak smrtonosná zbraň mění v nástroj k záchraně životů...

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt