161. speciální peruť RAF – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

161. speciální peruť RAF

 

 

( Znak 161. speciální perutě RAF )

 

161. peruť RAF byla zformována jako bombardovací jednotka již v době 1. světové války. Stalo se tak v květnu 1918, její činnost však byla spíše jepičí, když byla již v srpnu téhož roku zrušena. K její reaktivaci došlo až za dlouhých 24 let dne 15. února 1942. Tehdy obdržela svůj znak s červeným otevřeným poutem a heslem „Liberate.“

Její základ tvořili piloti a pozemní personál tzv. Královské letky, kteří se starali i o transport členů britské panovnické rodiny. Tento úkol přitom zůstal zachován po celou dobu 2. světové války. Všichni piloti přišli k útvaru dobrovolně. 161. peruť působila z letišť Newmarket ( období únor – březen 1942 ), Graveley ( březen – duben 1942 ), Tempsford ( duben 1942 – červen 1945 ). Letiště v Tempsfordu podléhalo nepřísnějšímu režimu utajení. Nacházela se na něm i budova známá jako Gibraltarská farma, kde se připravovali agenti a balily kontejnery s materiálem. Mimo to některé stroje dočasně působily z letišť Tangmere, Winkleigh či italského Brindisi.

( Westland Lysander 161. speciální perutě na letišti v Tempsfordu )

Ve výzbroji perutě se nacházely Westlandy Lysandery, které byly schopné operovat i z malých a neupravených ploch, a které sloužily jako kurýrní, či k vysazování agentů na Němci okupovaných územích. Peruť však disponovala i několika většími letouny. Byly to přestavěné těžké bombardéry Short Stirling, Handley Page Halifax a střední Vickersy Wellingtony. Několik těchto strojů se objevilo dokonce i nad zatemněnou oblohou Protektorátu Čechy a Morava. Ty samozřejmě, na rozdíl od Lysanderů na nepřátelském území nepřistávaly. Jejich posádky parašutisty a materiál shazovaly na padácích. Pro tyto účely měly na zádi v podlaze otvor. Kontejnery však byly shazovány většinou přímo z pumovnic.

Počty letounů u 161. speciální perutě RAF se měnily, byly však nižší než u jiných srovnatelných britských formací. Peruť byla tvořena dvěma letkami ( A a B ). Zatímco A letka disponovala 6 Lysandery + 1 záložním, příslušníci B letky měli k dispozici 5 Halifaxů, 2 Wellingtony a jeden z USA dodaný Lockheed Hudson. 161. peruť byla rozpuštěna v červnu 1945.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt