SS – Sturmbrigade Wallonien; 5. SS – Freiwilligen Sturmbrigade Wallonien – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

SS – Sturmbrigade Wallonien a 5. SS – Freiwilligen Sturmbrigade Wallonien

Zkušenosti Léona Degrelleho ze služby v řadách divize Wiking Felixe Steinera přesvědčily belgického vůdce rexistů, že jeho Légion Wallonie by se měla stát součástí SS. Přesvědčil Himmlera, že francouzsky hovořící belgičtí Valoni jsou ve skutečnosti německé krve a Reichsführer – SS jeho návrh podpořil.

( Nášivka a rukávová páska Wallonien )

Dne 1. června 1943 se Infanterie Bataillon 373 německé armády oficiálně stal SS – Sturmbrigade Wallonien. Valonská brigáda dokončila svůj výcvik v rámci Waffen – SS ve Wildfleckenu a byla přeznačena na 5. SS – Freiwilligen Sturmbrigade Wallonien. Den 11. listopadu se začala přesunovat na Ukrajinu, kde se měla dostat pod velení divize Wiking. V lednu 1944 brigáda vyčistila sovětský výběžek táhnoucí se z Teklina. Avšak úspěch neměl dlouhého trvání. Dne 26. ledna sovětská 6. tanková armáda rozdrtila německou frontu a obklíčila 56 000 německých vojáků v oblasti Korsunu, nedaleko města Čerkassy. Němci se snažili kapsu uvolnit, ale obklíčení vojáci se probojovali z pasti sami.

( Přeživší příslušníci brigády Wallonien po probití se z obklíčení  u města Čerkassy )

Valonská brigáda bojovala během průlomu v rámci divize Wiking. Její velitel Lucien Lippert byl zabit a Degrelle, který byl ještě před dvěma lety vojínem, se chopil velení. Z celkového množství 56 000 německých vojáků uniklo přibližně 30 000, bez těžkých zbraní a výstroje. Valonská brigáda ztratila 1 100 z 1 750 mužů zabitých nebo zajatých. Degrelle se stal hrdinou německé propagandy a Hitler jej vyznamenal Rytířským křížem. Brigáda se vrátila do výcvikových táborů v Německu a postupně byly její počty obnoveny. Během tohoto procesu poslala brigáda jednu Kampfgruppe k posílení III. sboru v Estonsku. Skupina, které osobně velel Degrelle, bojovala tři týdny, než byla evakuována, aby se připojila k Valonské brigádě. Na podzim dorazila záplava nových rekrutů, odvedených z továren, zajateckých táborů a polovojenských rexistických formací. Brigáda byla rozšířena a v říjnu 1944 se z ní stala 28. SS – Freiwilligen Grenadier Division Wallonie.

Velitelé

SS – Sturmbannführer Lucien Lippert            ( 1. ledna 1943 – 13. února 1944 )

SS – Standartenführer Léon Degrelle             ( 13. února 1944 – 18. října 1944 )

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt