Freiwilligen Legion Norwegen ( Den Norske Legion ) – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Freiwilligen Legion Norwegen ( Den Norske Legion )

Freiwilligen Legion Norwegen ( Den Norske Legion ) byla vytvořena 29. června 1941. Dobrovolníci byli ujištěni, že to bude norská jednotka s norskými důstojníky, uniformami a velícím jazykem a že jejich operačním prostorem bude Finsko. Tyto sliby byly rychle porušeny, místo bojů ve Finsku zjistili norští bojovníci, že se nacházejí v Rusku a účastní se krvavých a bezvýchodných bojů na leningradské frontě.

Norové, spadající pod velení 2. pěší brigády SS, obsadili v únoru 1942 pozice v Krasnoje Sělu nedaleko Puškina. V následujících dvou měsících se legie účastnila obléhání Leningradu. V květnu 1942 byla legie stažena k odpočinku a do frontových linií se vrátila v červnu roku 1942. Do velkých bojů se dostala v únoru 1943, když Sověti zahájili ofenzívu pře Ladožské jezero. Legie opustila frontové linie na jaře 1943, poté co během roku utrpěla ztráty více než 180 mužů. Během tohoto období byla posílena 1. SS und Polizei – Kompanie pod velením hlavy norských Allgemeine – SS Jonase Liea.

( Rukávová páska Freiwilligen Legion Norwegen )

Legie byla rozpuštěna v březnu roku 1943. Ačkoli bojovala vcelku dobře, vztahy mezi Nory a Němci nebyly dobré. To byl ostatně běžný problém téměř všech legií bojujících na východní frontě. Legionáři, kteří se vrátili do Norska, toho mnoho dobrého o Němcích říct nemohli, což způsobovalo SS určité problémy ve snaze naverbovat koncem války další norské dobrovolníky. Většina přeživších legionářů, kteří chtěli pokračovat v boji, byla zařazena do 23. SS – Panzergrenadier Division Nordland.

( Nášivka Freiwilligen Legion Norwegen )

Velitelé

Legion – Sturmbannführer Finn Hanibal Kjellerup ( červen 1941 – 1. prosince 1941 )

Legion – Sturmbannführer Jorgen Bakke                ( prosinec 1941 – 15. prosince 1941 )

SS – Obersturmbannführer Arthur Quist                 ( 15. prosince 1941 – březen 1943 )

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt