33. Waffen – Grenadier Division der SS Charlemagne – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

33.divize ss Charlemagne.jpg

33. Waffen – Grenadier Division der SS Charlemagne

33. Waffen – Grenadier Division der SS Charlemagne ( französische Nr. 1 ) byla vytvořena 2. února 1945, když bylo rozhodnuto rozšířit Waffen – Grenadier Brigade der SS Charlemagne ( französische Nr. 1 ) na statut plné divize. Potřebné další zdroje poskytli dobrovolníci z řad francouzských kolaborantů, kteří prchali z Francie před postupujícími Spojenci. Jednotka obdržela číslo 33, když byla během svého formování zničena Waffen – Kavallerie Division der SS ( ungarische Nr. 3 ). Jak se dalo usuzovat podle jména, divize Charlemagne byla převážně francouzskou formací, ale její mužstvo posílili také příslušníci divize Horst Wessel a dobrovolníci z jiných zemí. Některé francouzské zdroje naznačují, že mezi příslušníky divize byli Švédové, Švýcaři, Laosané, Vietnamci a dokonce Japonci.

( Známý propagační snímek francouzských vojáků sloužících ve 33. divize SS Charlemagne )

Dne 25. února byla divize nasazena v Pomořanech, kde se stala terčem útoku ihned poté, co vlak vezoucí většinu ze 7 500 příslušníků vjel do Hammersteinu. Tanky sovětského 1. běloruského frontu rozprášily Francouze, kteří se seskupili do tří sestavených bitevních skupin. Jedna skupina pod velením generála Krukenberga se dokázala probít k baltickému pobřeží a nakonec byla po moři odvezena přes Dánsko do Meklenburska. Druhá skupina pod velením generála Puauda narazila přímo na jednu z os sovětské zimní ofenzívy a nikdo o ní už neslyšel. Třetí skupina utrpěla těžké ztráty ještě přímo na železnici, než se probila na západ k německým liniím.

( Rukávová páska 33. divize SS Charlemagne )

Asi třetina z 1 100 přeživších byla vyvázána z přísahy věrnosti SS. Zbytek dostačoval na to, aby vytvořil jediný pluk Waffen – Grenadier. Patřil k posledním jednotkám, které vstoupily do Berlína předtím, než Sověti dokončili obklíčení německého hlavního města. Za podpory několika zbývajících samohybných děl a těžkých tanků Tiger I z schwere SS – Pz. Abt. 503 ( oddílů těžkých tanků SS č. 503 ) provedli krátký, ale prudký protiútok v Hasenheidu a kolem letiště Tempelhof. Francouzi potom pokračovali v ústupových bojích po Leipzigerstrasse, v okolí Luftfahrtsmimerplatz. Dne 2. května 1945, poté co generál Weidling vydal všeobecný rozkaz ke kapitulaci, padlo nějakých 30 přeživších Francouzů nedaleko potsdamského stanoviště do sovětského zajetí.

Velitelé

SS – Oberführer Edgard Puaud

( únor 1945 )

SS – Brigadeführer Gustav Krukenberg

( 1. březen 1945 )

SS – Standartenführer Walter Zimmermann

( 24. duben 1945 )

 

Početní stavy divize

25. únor 1945

7 500 důstojníků a mužů

23. duben 1945

1 000 důstojníků a mužů

2. květen 1945

30 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt