30. Waffen – Grenadier Division der SS – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

30. Waffen – Grenadier Division der SS

( russische Nr. 2 )

30. Waffen Grenadier Division der SS ( russische Nr. 2 ) byla vytvořena v srpnu 1944 v Polsku ze Schutzmannschaft – Brigade Siegling. Ta byla sestavena z řady malých ruských dobrovolnických formací stažených z fronty po sovětské letní ofenzívě. Němci poskytli jednotce důstojnický kádr. Většina ostatních příslušníků divize byli Rusové, ačkoliv v jejích řadách se nacházeli také Bělorusové, Ukrajinci, Arméni, Tataři, Poláci a přinejmenším jeden Čech.

Divize, která nikdy nebyla považována za spolehlivou, trpěla mnoha dezercemi a na konci srpna se vzbouřili vojáci dvou pěších praporů, kteří zabili řadu německých důstojníků a poddůstojníků. Druhý prapor 1. pluku byl rozpuštěn a 2 300 mužů, považovaných za nespolehlivé, bylo přeřazeno do stavebních jednotek. Divize byla v posledních dvou srpnových týdnech přesunuta do Francie, kde se okamžitě stala terčem útoků francouzského hnutí odporu.

( Nášivka 30. divize SS )

Některé jednotky divize se vyhýbaly boji, ačkoliv jiné se pustily do bojů s hnutím odporu s nadšením. Počty rychle klesaly v důsledku ztrát v bojích a dezercí. Další měsíc se divize připojila k všeobecnému ústupu Wehrmachtu a nakonec dostala za úkol střežit mosty přes Rýn. Divize ztratila mnoho mužů v bitvách s francouzskou 1. armádou a nakonec byla zatlačena ke švýcarským hranicím, kde byla v prosinci 1944 rozpuštěna. Důstojníci byli přeřazeni k divizi Nibelungen, poslední válečné divizi SS. Spolehliví ruští vojáci byli zařazeni do Waffen – Grenadier Division der SS ( weissruthenische Nr. 1 ), zatímco ti nespolehliví byli posláni do Vlasovovy Ruské osvobozenecké armády ( ROA ).

Velitelé

SS – Obersturmbannführer Hans Siegling

( 18. srpna 1944 )

 

Početní stavy divize

Prosinec 1944

4 400 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt