27. SS – Freiwilligen Grenadier Division Langemarck – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

27.divize SS Langemarck.png

27. SS – Freiwilligen Grenadier Division Langemarck

( flämische Nr. 1 )

Divize byla zformována 19. října 1944, když byla 6. SS – Freiwilligen Sturmbrigade Langemarck rozšířena na divizi. Divize Langemarck, pojmenovaná po vesnici nedaleko Yper, kde se odehrály jedny z nejkrvavějších bojů 1. světové války, byla přímou nástupkyní Flanderské legie SS, což byla původní jednotka vlámských dobrovolníků Waffen – SS.

Vlámská legie se v úvodních bojích na východní frontě nijak nevyznamenala, ale zkušenost ukázala, že dobrovolníci z Flander dokážou bojovat a to velice tvrdě. Ačkoliv byla legie stažena z bojů začátkem roku 1943, byla rozšířena a po náboru čerstvých rekrutů z Flander a připojení jednoho finského praporu a několika německých dělostřeleckých a podpůrných jednotek vytvořila Sturmbrigade Langemarck. Sturmbrigade byla připojena k divizi Das Reich na Ukrajině, než byla poslána na leningradskou frontu jako část III. SS – Germanische Panzerkorps Felixe Steinera. Brigáda Langemarck se účastnila bojů za ústupu z Baltu a hrála svou roli v dlouhém sledu úporných bitev na Narvě. Na podzim 1944 byla brigáda přezbrojena na Lüneburgských vřesovištích, kde byla rozšířena na 27. SS  Freiwilligen Grenadier Division Langemarck ( flämische Nr. 1 ), ačkoliv ve skutečnosti velikosti divize nikdy nedosáhla.

( Rukávová páska 27. divize SS Langemarck )

Na konci roku 1944 byla 27. divize začleněna do 3. tankového sboru SS, jenž byl součástí 11. armády. Dne 15. února zahájila 11. armáda SS protiofenzívu, známou jako operace Sonnenwende. Nominálně se jí účastnily tři sbory, ale připravený byl jedině 3. tankový sbor SS ( divize Nordland a Langemarck ). Zaútočily jižně směrem k Arnswalde, asi 30 km jihovýchodně od Stargardu. Tváří v tvář neustále mocnějším útokům Rudé armády byla operace nakonec ukončena. Většina divize Langemarck se vzdala v Mecklenburgu, ačkoliv menší bitevní skupina se účastnila závěrečných bojů při obraně Berlína.

Velitelé

SS – Obersturmbannführer Conrad Schellong

( 19. října 1944 )

 

Početní stavy divize

Prosinec 1944

7 000 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt