26. Waffen – Grenadier Division der SS Hungaria – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

26.divize ss Hungaria.jpg

26. Waffen – Grenadier Division der SS Hungaria

( ungarische Nr. 2 )

26. Waffen – Grenadier Division der SS Hungaria ( ungarische Nr. 2 ) byla vytvořena na Himmlerovu žádost z pravomoci maďarského ministra obrany. Waffen – Schi – Bataillon der SS 26 dostal rozkaz připojit se k nové divizi. Koncem prosince 1944 zvýšilo 5 000 odvedenců sílu jednotky na 8 000 mužů. V lednu měla divize více než 16 000 příslušníků a formace byla přesunuta do Siederatze v Polsku za účelem výcviku. Zbraně byly vydány začátkem ledna – právě včas, aby mohly zásobovací skupiny odrážet útoky polských partyzánů.

Částečně vycvičená divize, jež byla sovětskou zimní ofenzívou přinucena ustoupit ( kromě minometných a kulometných oddílů, které byly včleněny do německé 9. armády ), než dosáhla břehů Odry, utrpěla ztráty 2 500 mužů. Plány na uvedení divize do pořádku v Neuhammeru byly přerušeny 8. února, když na výcvikový tábor zaútočili Sověti. Zkušenější příslušníci divize vytvořili zadní voj, zatímco zbytek jednotky ustupoval na západ. Jako část XVII. Waffen – Arme Korps der SS ( Ungarisches ), ustoupila divize Hungaria do Rakouska, kde se vzdala západním Spojencům v Attersee. Mnoho přeživších příslušníků divize bylo předáno Sovětům a skončilo buď v gulagu, nebo před popravčími četami.

( Rukávová páska 26. divize SS Hungaria )

Velitelé

SS – Standartenführer Rolf Tiemann

( listopad 1944 )

SS – Oberführer Zoltan Pisky

( listopad 1944 )

SS – Oberführer László Déak

( leden 1945 )

SS – Oberführer Berthold Maack

( 29. ledna 1945 )

SS – Gruppenführer Josef Grassy

( 21. března 1945 )

 

Početní stavy divize

Prosinec 1944

8 000 důstojníků a mužů

Leden 1945

cca 15 000 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt