25. Waffen – Grenadier Division der SS Hunyadi – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

25.divize ss Hunyadi.png

25. Waffen – Grenadier Division der SS Hunyadi

( ungarische Nr. 1 )

25. Waffen – Grenadier Division der SS Hunyadi ( ungarische Nr. 1 ) byla tvořena maďarskými dobrovolníky. Její vytvoření bylo schváleno v říjnu a uskutečněno v listopadu 1944. Zahrnovala také 1 000 Maďarů z Kampfgruppe Deák, kteří zformovali 61. SS – Grenadier Regiment. Waffen – Schi – Bataillon SS 25 byl postaven z vojáků horských jednotek maďarské armády. Někteří z příslušníků divize byli převedeni z výcvikových škol Waffen – SS, ale podstatnou část jednotky poskytla maďarská rekrutační střediska.

Divize byla poslána do výcvikového střediska Neuhammer v Německu, ale když Rudá armáda vstoupila do Slezska, zdaleka ještě nebyla bojeschopná. Vzhledem k tomu, že ve výcvikovém táboře bylo 22 000 mužů společně s mnoha manželkami a dalšími rodinnými příslušníky, Neuhammer byl neúnosně přelidněný, takže když divize dostala rozkaz ustoupit do Bavorska, přineslo to všeobecnou úlevu. Divize se po krátké přestřelce u Salzkammrgutu v Rakousku vzdala Američanům.

( Skupinové foto důstojníků 25. divize SS Hunyadi )

Velitelé

SS – Oberführer Thomas Miller

( listopad 1944 )

SS – Gruppenführer Josef Grassy

( konec listopadu 1944 )

 

Početní stavy divize

Prosinec 1944

15 000 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt