21. Waffen – Gebirgs Division der SS Skanderbeg – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

21. Waffen – Gebirgs Division der SS Skanderbeg

( albanische Nr. 1 )

Dne 17. dubna 1944 schválil Heinrich Himmler vytvoření albánské divize Waffen – SS. Byla pojmenována Skanderbeg po Iskanderu Bejovi, kosovském hrdinovi z 15. století. Vlády Albánie, albánského Kosova a Bosny poskytly jména 11 398 rekrutů. Z nich 9 275 bylo prohlášeno za schopné narukovat. Z tohoto množství bylo 6 491 etnických Albánců skutečně zařazeno do Waffen – SS. Posílený prapor přibližně 300 etnických Albánců sloužící v bosenské muslimské 13. Waffen –Gebirgs Division der SS Handschar bylo přeloženo do nově vytvořené divize. K tomuto albánskému jádru byli předáni němečtí vojáci – veteráni z Rakouska a důstojníci, poddůstojníci a vojíni z řad Volksdeutsche, zároveň s určitým počtem námořníků z Kriegsmarine. Celkové množství příslušníků albánské divize Waffen – SS mohlo být kolem 8 500 – 9 000 mužů.

( Nášivka 21. divize SS Skanderbeg )

Divize Skanderbeg neměla dobrou pověst. Jejím úkolem měl být boj proti partyzánům, ale v prvních dnech byla nasazena v Kosovu – Metohidža, kde zmasakrovala pravoslavné srbské civilisty. Více než 10 000 srbských rodin bylo přinuceno z Kosova uprchnout. Albánští kolonisté a usedlíci ze severní Albánie zabrali jejich půdu a domovy. Cílem mnoha příslušníků divize Skanderbeg nebylo bojovat společně s Němci. Šlo jim především o to, rozšířit albánský nacionalismus deportacemi a zabíjením nealbánckých obyvatel Západní Makedonie a vytvořit etnicky čistou a homogenní oblast Velkoalbánie, zbavenou Srbů, Židů a Romů. Příslušníci divize Skanderbeg se zaměřovali na tyto skupiny obyvatelstva, když obsadili Tetovo a Skopje a další města a městečka Západní Makedonie.

( Rukávová páska 21. divize SS Skanderbeg )

Avšak Rudá armáda postupovala stále rychlejším tempem. V říjnu 1944 obsadila divize Skanderbeg Skopje, hlavní město Makedonie. V listopadu 1944 Němci stahovali své síly z Egejských ostrovů a z Řecka. Když byli povoláni, aby bojovali v jiné než ve své soukromé válce, mnoho příslušníků divize dezertovalo. Zbytky divize byly přeorganizovány do Regimentgruppe 21. SS – Gebirgs Skanderbeg, která byla soustředěna ve Skopji. Kampfgruppe Skanderbeg spolu s divizí Prinz Eugen bránila údolí řeky Vardar v Makedonii, aby umožnila skupině armád E Alexandra Löhra ustoupit z Řecka a Egejských ostrovů. V lednu 1945 zbytky divize Skanderbeg ustoupily do Kosovské Mitrovice v Kosovu a potom do Brčka v Bosně a Hercegovině. Došly do Rakouska v květnu 1945, když Německo kapitulovalo.

Velitelé

SS – Brigadeführer Josef Fitzthum

( duben 1940 )

SS – Oberführer August Achmidthuber

( 1. květen 1944 )

 

Početní stavy divize

Nezveřejněny

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt