19. Waffen – Grenadier Division der SS – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

19. Waffen – Grenadier Division der SS

( lettische Nr. 2 )

19. Waffen – Grenadier Division der SS byla druhou divizí lotyšských dobrovolníků, kterou postavily Waffen – SS. Jádro této formace tvořili podobně jako v případě její sesterské jednotky, 15. Waffen – Grenadier division der SS, němečtí vojáci. SS Brigade 2 také poskytla většinu poddůstojníků a důstojnických kádrů. Stav divize byl doplněn zařazením Lotyšů, kteří sloužili v praporech SS Schutzmannschaft. Ačkoliv byla zformována teprve v květnu 1944, dostala se divize do boje ani ne o měsíc později, kdy byla zahájena sovětská letní ofenzíva. Více než 6 měsíců tvořila část početně zcela nedostatečných německých sil v Pobaltských státech, kterým se dařilo zadržovat údery daleko mohutnějších sovětských sil.

( Nášivka 19. divize SS )

Divize bojovala na Narvě společně s mnoha dalšími dobrovolnickými jednotkami SS. Později byla obklíčena v kuronské kapse, když německé síly v baltských státech ustupovaly před valícím se sovětským parním válcem. O činech divize v posledních měsících války se dochovalo jen málo záznamů, ale existují pověsti, že některé jednotky se snad koncem roku 1944 vzbouřily. Na rozdíl od jiných dobrovolnických divizí Waffen – SS lotyšské divize byly známé svými bojovými kvalitami a oddaností nacistické věci. V roce 1945, když už byly rozdrceny postupující sovětskou armádou, se zbytky obou lotyšských divizí SS přeskupily pod velením Waffen – Standartenführera Villuse Janumse k obraně Berlína. Později se v Güterglücku na Labi vzdaly Američanům.

Velitelé

SS – Brigadeführer Heindrich Schudt

( 7. ledna 1944 )

SS – Oberführer Friedrich – Wilhelm Bock

( 15. března 1944 )

SS – Gruppenführer Bruno Streckenbach

( 15. dubna 1944 )

 

Početní stavy divize

Prosinec 1943

8 033 důstojníků a mužů

Leden 1944

10 592 důstojníků a mužů

Prosinec 1944

9 396 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt