>14. Waffen – Grenadier Division der SS – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

14. Waffen – Grenadier Division der SS

( ukrainische Nr. 1 )

14. SS Waffen – Grenadier Division ser SS byla schválena jako SS – Freiwilligen Division Galizien v dubnu 1943, jméno však bylo změněno na SS – Schützen Division Galizien. Dobrovolníci pocházeli většinou ze západní Ukrajiny. Historické jméno oblasti Halič bylo použito pro název nové divize pravděpodobně proto, aby se nevzbudilo Hitlerovo podezření, že SS formují divizi z nenáviděných Slovanů. Výcvik vojáků začal v Truppenübungsplatz der SS Heidelager v Debici v září 1943, než se divize přesunula v dubnu 1944 do Slezska k dalšímu výcviku. Branci byli povětšinou z řad Volksdeutsche a Ukrajinců z oblasti kolem Lvova. Dne 22. října 1943 bylo jméno divize změněno na SS – Freiwilligen Division Galizien.

( Muži ze 14. divize SS Galizien sledují oblohu ze strachu z leteckého útoku )

Divize byla poslána na frontu u Brodů na Ukrajině v červnu 1944. Nedostatečně vyzbrojená, špatně vycvičená a s mužstvem postrádajícím motivaci neměla šanci proti silnému úderu Sovětů, který byl zahájen jako součást mohutné letní ofenzívy Rudé armády. Divize byla rychle obklíčena a rozdrcena, pouhým 3 000 mužům z 15 000 jejích příslušníků se podařilo dosáhnout německých linií. Brzy byla přebudována jako 1. Waffen – Grenadier Division der SS. Po skončení základního výcviku v Truppenübungsplatz Neuhamer byla poslána koncem srpna na Slovensko, kde pomáhala potlačit Slovenské národní povstání. Odtud byla poslána do severní Jugoslávie, aby bojovala proti partyzánům. V lednu 1945 byla opět přeznačena, nyní se jmenovala 14. Waffen – Grenadier Division der SS ( ukrainische Nr. 1 ). V lednu 1945 byla přesunuta do Bratislavy, kde se účastnila protipartyzánských operací, koncem ledna byla odeslána do Slovinska.

( Rukávová páska 14. divize SS Galizien )

V dubnu 1945 byla jednotka oficiálně převedena do nově se formující Ukrajinské národní armády jako 1. Ukrainische Division der Ukrainischen Nattional Armee. Ačkoliv početně byla stále silná, měla nedostatek zbraní a zásob. Ustoupila do rakouských Alp, severně od Klagenfurtu, kde se vzdala Američanům mezi městy Tamsweg a Judenberg. Počínaje rokem 1945 panují v záznamech o úspěších divize značné rozpory. Příznivci tvrdí, že ji tvořili vynikající vojáci, kteří neměli nic společného s koncentračními tábory a nedopouštěli se válečných zločinů. Jiní naproti tomu tvrdí, že to byla zlověstná legie krvelačných vrahů. Jako vždy v podobných případech leží pravda pravděpodobně někde mezi oběma extrémními názory.

Velitelé

SS – Gruppenführer Walther Schimana

( 30. ledna 1943 )

SS – Brigadeführer Fritz Freitag

( 20. listopadu 1943

SS – Brigadeführer Sylvester Stadler

( 22. dubna 1944 )

SS – Brigadeführer Nikolaus Heilmann

( červenec 1944 )

SS – Brigadeführer  Fritz Freitag

( 5. září 1944 )

SS – Brigadeführer  Pavlo Šandruk

( 24. dubna 1945 )

 

Početní stavy divize

Prosinec 1943

12 634 důstojníků a mužů

Červen 1944

15 299 důstojníků a mužů

Prosinec 1944

22 000 důstojníků a mužů

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt