Protitanková puška wz. 35 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Protitanková puška wz.35

Základní technické údaje: Protitanková puška wz.35

Ráže: 7,92 mm, délka zbraně: 1 760 mm, délka hlavně: 1 200 mm, hmotnost: 9,1 kg, úsťová rychlost: 1 280 m/s,  hmotnost střely: 12,8 g ( střela měla wolframové jádro ), rychlost střelby: 6 ran/min, náboj: 7,92 x 107, zásobník: na 4 náboje, průraznost pancíře: 22 mm kolmo postaveného pancíře na vzdálenost 300m

Zbraň zkonstruovaná podplukovníkem T. Felsztynem a inženýrem Jósefem Maroszkem počátkem 30. let. První zkoušky v roce 1935 nebyly úspěšné protože extrémně namáhaná hlaveň vydržela jen 20 ran, pokračoval další výzkum a životnost hlavně se povedlo prodloužit až na 300 výstřelů. Hlaveň bylo možno snadno vyměnit.  Konstrukce používala redukci ráže v hlavni k zvýšení rychlosti a průbojnosti střely ( střela začínala s vyšší ráží než v jaké opouštěla zbraň, u nás se podobné zbraně konstruovaly pod patentem  ing. Gerlicha ).

protitanková puška wz.35.JPG


V polské armádě byla zbraň zavedena v listopadu 1935 jako protitanková zbraň pěchoty. Přesto, že puška wz. 35 byla zavedena, byla tak striktně utajována že o ní v době napadení  Polska Němci nevědělo ani mnoho velitelů polských jednotek, byla tedy překvapením pro obě strany. V zářijové kampani se zbraň ukázala jako účinná ( pokud byla nasazena ) vzhledem k tomu že bylo použito strojů s poměrně tenkým pancířem na které její výkon stačil. Ukořistěné zbraně Wehrmacht používal pod označení 7,92 mm PzB 770 ( p ), část kořistních zbraní byla předána italské armádě. V bojích proti Francii bylo užito 630 těchto zbraní. Italové zbraň použili na východní frontě.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt