Walther PP a PPK – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Walther PP a PPK

Základní technické údaje: Walther PPK

Ráže: 9 mm Parabellum, celková délka: 155 mm, délka hlavně: 86 mm, hmotnost: 0,568 kg, počáteční rychlost střely: 280 m/s, zásobník: na 7 nábojů

Pistole Walther PP se začala vyrábět v roce 1929. Byla určena pro policejní účely. Během 30. let ji do výzbroje policejních sil přidala řada států v Evropě i jinde. Jednalo se o lehkou malou pistoli s hladkým povrchem bez vyčnívajících výstupků a s úhlednými liniemi. Policisté nosili zbraň v pouzdru. Pro policisty sloužící v civilním oděvu bylo určeno provedení Walther PPK. Jednalo se v podstatě o zmenšenou pistoli Walther PP, která se mohla nosit v kapse nebo pod oděvem.

walter_PP_germana_niquelada.jpg

Původně byly oba modely firmy Walther určeny pro občanskou policii, do své výzbroje je však přijala i vojenská policie a po roce 1939 se nadále vyráběly pro potřeby armády. Oba modely široce používala Luftwaffe, často je měli příslušníci různých německých policejních složek ( např. Gestapo ). Pistole sloužila také jako osobní zbraň německých důstojníků. Walther PP a PPK se vyráběl v celé řadě ráží, především v rážích 9 mm Browning kurz a 7,65 mm Browning. Vznikly také verze ráže 5,56 mm a 6,35 mm Browning. Konstrukce pistole měla ve všech rážích stejné schéma. Jednalo se o zbraň s čistě dynamickým závěrem, která se vyznačovala propracovaným pojistným mechanismem a dvojčinným spoušťovým ústrojím. Jeden ze zde použitých pojistných prvků, úderníkovou pojistku, později často přebíraly jiné typy pistolí. Základním prvkem úderníkové pojistky je mechanická zábrana, která brání dopadu úderníku na zápalku náboje. Tato pojistka se odjistí jen na krátký okamžik při plném stlačení spouště. Jiným užitečným prvkem byl výstražník, kolík, uložený v závěru nad úderníkem. Když kolík vystupoval z obrysu závěru, znamenalo to, že náboj je zasunut v nábojové komoře.

Pistole Walther PP/PPK vyrobené v letech války výstražník postrádaly. Celkově se zbraně z válečné produkce vyznačovaly horší úrovní zpracování. Po roce 1945 se pistole začala vyrábět v dalších zemích, například v Turecku nebo Francii. Varianta pistole Walther PP se nadále vyrábí například v Maďarsku. Pistole má ve své nabídce stále také její původní výrobce, firma Walther v Ulmu. Walther PP a PPK se v současné době vyrábí především pro civilní účely. Mnozí střelci oceňují četné jemné charakteristiky základní konstrukce. K pistoli PP ještě jedna zajímavost. V současnosti je málo známá a málokdy viděná pistole britských ozbrojených sil, varianta pistole Walther PP označená XL47E1. Zbraň se používá při utajených operacích, kdy se nosí civilní oděv. Často slouží příslušníkům Ulsterského obranného pluku k osobní obraně mimo službu.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.