8 cm těžký minomet model 34 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

8 cm těžký minomet model 34

Základní technické údaje: sGrW 34

Ráže: 81,4 mm, délka: hlavně 1,143 m, vývrtu 1,033 m, hmotnost: bojová 56,7 kg, náměr: + 40° až + 90°, odměr: 9° až 15° proměněný podle náměru, nejvyšší dostřel: 2 400 m, hmotnost miny: 3,5 kg

8 cm těžký minomet model 34 německé armády neboli 8 – cm sGrW 34 si mezi frontovými spojeneckými vojáky získal nezáviděníhodnou reputaci pro svoji přesnost a rychlost střelby. S minometem se spojenečtí vojáci setkávali všude tam, kde bojovali proti Němcům. Minomet sGrW 34 byl jednou ze standardních zbraní německé armády, používanou od roku 1939 až do posledních dnů 2. světové války. Minomet vyráběla společnost Rheinmetall – Borsig AG. Ve skutečnosti se jednalo o německé pojetí původně francouzského minometu Brandt model 27/31, které navíc používalo i minu stejné ráže 81,4 mm.

německý minomet sGrW 34.JPG

Na konstrukci minometu sGrW 34 nebylo přes jeho vynikající výkony nic zvláštního. Obdiv, který si jako zbraň vydobyl, lze spíše přičíst důkladnému výcviku a práci obsluh. Němečtí vojáci obsluhující minomety své protivníky po celou válku převyšovali dokonalým zvládnutím techniky minometné střelby. Zručně zvládali přípravu minometu sGrW 34 ke střelbě a přepravě i v zamíření pomocí dělostřeleckého kvadrantu a dalších pomůcek. Němci dosahovali největší možné přesnosti minometné střelby.

sGrW 34 měl jednoduchou robustní konstrukci a byl velmi kvalitně vyroben. Při přepravě se mohl rozebrat na tři části. Další vojáci byli určeni k přepravě střeliva. Existovala i speciální verze převážená polopásovým vozidlem SdKfz 250/7. Minomet se montoval v několika ústředních závodech, mnohem více výrobců bylo zapojeno do výroby střeliva. Rozsah vyráběných min používaných minometem sGrW 34 byl velmi široký. Kromě obvyklých trhavých a dýmových v sortimentu střeliva nechyběly osvětlovací a značkovací miny, které se používaly v součinnosti s letadly útočícími na pozemní cíle. Pro střelbu se používaly i tzv. skákavé miny, které se po dopadu na zem před výbuchem znovu odrazily do vzduchu. Měly označení 8 – cm Wurfgranate 39. Odraz umožňoval malý raketový motor. V určité výšce nad terénem odražená mina vybuchla a její střepiny se rozletěly na mnohem větší ploše, než by tomu bylo v případě obvyklého výbuchu při dopadu na zem. Střela představovala jednu z typických německých konstrukcí, které byly příliš drahé a při běžném používání často nespolehlivé. Výrobní počty těchto min proto nebyly nikdy vysoké.

K dobru lze minometu sGrW 34 přičíst, že mohl používat široký sortiment kořistní munice, byť za cenu určité ztráty výkonu a dostřelu. Pro výsadkové jednotky se v roce 1940 vyvinula speciální zkrácená verze, označená kurzer Granatwerfer 42, obvykle nazývaná Stummelwerfer. Tento minomet se vyráběl ve velkém od roku 1942. U výsadkových jednotek se však používal jen málo, místo toho u běžných jednotek pěchoty nahradil malý 5 – cm leGrW 36. Používal stejnou paletu střeliva jako sGrW 34, ale jeho dostřel byl méně než poloviční.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt