Minomet 45/5 model 35 Brixia – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Minomet 45/5 model 35 Brixia

Základní technické údaje: 45/5 modello 35 Brixia

Ráže: 45 mm, délka: hlavně 0,26 m, vývrtu 0,241 m, hmotnost: bojová 15,5 kg, náměr: + 10° až  + 90°, odměr: 20°, nejvyšší dostřel: 536 m, hmotnost miny: 0,465 kg

Malému minometu 45/5 model 35 Brixia nelze upřít, že byl nejpropracovanějším minometem 2. světové války. Dnes již asi stěží zjistíme, co vedlo jeho autory k tomu, aby u této lehké podpůrné zbraně s velmi omezeným výkonem použili řadu konstrukčně náročných a zbytečných prvků. Minomet sloužil ve velkém množství ve výzbroji italské armády. V označení zbraně vyjadřuje číselný údaj 45/5 ráži zbraně a délku hlavně v rážích. Zbraň takto malé ráže mohla používat jen malé střely o hmotnosti pouze 0,456 kg, čemuž odpovídala i malá hmotnost účinné výbušné náplně. Hlaveň se nabíjela zezadu. Ovládací pákou se zadek hlavně odklopil a při jeho zavírání se do něj ze zásobníku s deseti náboji zasunul náboj. Nabitý náboj se odpálil stlačením spouště.

Dostřel minometu se řídil otvíráním nebo zavíráním plynových kanálků, kterými unikala část spalných plynů z hlavně. K tomu přistupoval neméně složitý mechanismus náměrového a odměrového zařízení. Hlaveň minometu model 35 se při střelbě umisťovala na skládací rám. Minomet se přenášel ve složeném stavu na zádech. Nesení usnadňovala čalouněná opěra, která spočívala na zádech nosiče. Při střelbě se rám minometu rozložil a střelec si sedl obkročmo za něj. Minomet dokázal střílet rychlostí 10 ran za minutu. Vycvičení střelci s ním dokázali střílet poměrně přesně. I při přímém zásahu cíle však nebyl účinek střel nijak velký, neboť malá výbušná náplň vyvolávala málo účinné tříštění střely. Minomet model 35 se ve velkém rozsahu používal v italských ozbrojených silách, především na úrovni čety. Všichni italští vojáci byli cvičeni v jeho používání, někteří z nich, jako příslušníci italských mládežnických organizací, u kterých sloužila stejně složitá, ale ještě méně účinná verze minometu model 35 v ráži 35 mm.

Tyto zbraně byly určeny výlučně pro výcvik a vystřelovaly pouze cvičné miny. Italové nebyli jedinými uživateli minometu model 35. V určitém období bojů v severní Africe se uplatnil u jednotek Afrika Korpsu, které v té době sloužily po boku italských formací. Jeho použití Němci však mělo především logistické důvody. K minometu si důkladní Němci vydali vlastní příručku v německém jazyce. Německé označení minometu znělo 4,5 – cm Granatwerfer 176(  i ). Italští vojáci určitě velmi brzy zjistili, že možnosti minometu model 35 jsou velmi omezené. Zbraň však zůstala ve výzbroji, neboť naděje, že italský průmysl dodá v blízké době nějaký lepší prostředek, byla velmi malá. Na vývoj a rozběhnutí výroby minometu 35 se spotřebovalo velmi mnoho úsilí a času. Konstrukce, vývoj a výroba nové zbraně byla pro italský průmysl s omezeným výrobním potenciálem příliš obtížnou záležitostí. A tak italští vojáci dělali co mohli s tím, co dostali, přičemž mnozí z nich zřejmě netrpěli iluzemi o kvalitách vlastní výzbroje.

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.