Československá vojenská pamětní medaile – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Československá vojenská pamětní medaile

 

 

Výtvarný návrh Československé vojenské pamětní medaile je dílem firmy Spink and Son Ltd. London a vznikl za spolupráce s příslušníky československé armády ve Velké Británii. Medaile byla založena usnesením vlády Československé republiky pro příslušníky československé armády v zahraničí na památku služby v československé armádě v zahraničí.

Průměr medaile je 37 mm a je na averzu tvořena věncem lipových listů, který je v dolní polovině třířadý a v horní polovině dvouřadý. Spoj lipového věnce je překryt šesti řadami vavřínových listů. Na věnci je položen meč hrotem dolů, čepel meče je v šířce věnce překryta malým stříbrným lvem ze státního znaku. Reverz je plochý, doplněný v horní části nápisem: Československá armáda v zahraničí, a ve spodní části dvouřádkovým vročením do let 1939/1945.

Stuha medaile je široká 38 mm, cihlově červená a se dvěma černými 5 mm širokými pruhy, které jsou položeny od okraje stuhy 5 mm. Na stuhu se umisťují obdélníkové štítky se zeměpisným označením místa nasazení nositele medaile ( Francie, Velká Británie, Střední východ a SSSR ). Na stužce jsou štítky v miniatuře se zkratkou: F, VB, SV a SSSR. Existují celkem tři vydání: londýnské a dvě pražská, které se liší je v drobných detailech.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt