Viktoriin kříž – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Viktoriin kříž

Viktoriin kříž.jpg

Jde o nejvyšší vojenské vyznamenání Velké Británie a zemí Comonwealthu. Vznikl roku 1856 ( tedy v době krymské války ) a to za výjimečnou chrabrost v boji bez ohledu na hodnost vyznamenaného, přičemž poprvé byl udělen roku 1857. Svým významem a postavením v systému britských vyznamenání jej lze srovnat např. s americkým Medal of Honor, či sovětskou Zlatou hvězdou hrdiny SSSR.

Vyznamenání tvoří bronzový tlapatý kříž s rovným zakončením ramen. Na jeho středu je imperiální koruna převýšená stojícím lvem s korunkou. Přes břevno kříže je přehozena obloukovitá stuha s nápisem For Valour ( Za chrabrost ). S provlečenou náprsní stuhou temně červené barvy je kříž spojen bronzovou ráhnovou lištou zdobenou reliéfem vavřínových ratolestí. Při opakovaném udělení je na stuhu připevněna bronzová spona s vavřínovým motivem, na symbolické stužce malá bronzová miniatura kříže.

V letech 1939 - 1945 byl Viktoriin kříž udělen celkem 182x, v mnoha případech posmrtně. Za celou dobu existence vyznamenání existovaly jen tři osoby, které byly dekorovány dvakrát. Ve dvou případech se tak stalo za 1. světové války a v jednom případě během 2. světové války.

Oním dekorovaným byl Novozélanďan poručík, později kapitán, Charles Hazlitt Upham. První Victoria Cross si vysloužil během odrážení německé invaze na Krétu v květnu 1941. I přes těžké zranění pokračoval v boji, zachránil jiného raněného spolubojovníka a dokonce odrazil útok německých výsadkářů, přičemž jich 22 vyřadil z boje. Následně byl evakuován do Egypta. Druhý Viktoriin kříž si Upham vysloužil již v červenci 1941 a to když byl při útoku na nepřátelské pozice dvakrát raněn. Opět odmítl odsun, přičemž v dalším boji zničil německý tank, několik děl a vozidel. Až poté byl ošetřen, aby se ihned hlásil do další akce. Tentokráte ho ale štěstí opustilo, byl znovu raněn a neschopen pohybu padl do zajetí. Pro své časté pokusy o útěk byl umístěn v pevnosti Colditz. Charles Hazlitt Upham zemřel v roce 1994.

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt