Obrněný transportér Tbg m/42 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Obrněný transportér Tbg m/42

 

Základní technické údaje: Tgb m/42

 

Posádka: 2 + 16 přepravovaných vojáků, hmotnost: 8,5 t, rozměry: délka 6,90 m, šířka 2,30 m, výška 3,10 m, pohonná jednotka: vodou chlazený 4válec Saab o výkonu 115 k při 2 300 za minutu, výkony: max. rychlost na silnici 70 km/h, dojezd na silnici 300 km, pancéřování: 5 – 10 mm, výzbroj: dva kulomety KsP m/36 ráže 8 mm

Určitým paradoxem patří nejrozšířenější švédský obrněnec 2. světové války mezi ty méně známé, přitom však vydržel ve službě neuvěřitelně dlouhou dobu a v Pobaltí je dokonce používán ještě v současné době. 2. světová válka ukázala význam obrněných transportérů a odborníci švédské královské armády sledující jejich úspěchy v zahraničí poukazovali na užitečnost takového vozidla i pro domácí ozbrojené síly. Tak v roce 1944 došlo k zadání vývoje stroje této kategorie.

Velení armády požadovalo rychlý vývoj stroje s opancéřovaným bojovým prostorem, schopným přepravit 16 plně vyzbrojených pěšáků a poskytujícím jim ochranu před střelbou z ručních zbraní. Ve snaze urychlit vývoj a náběh sériové výroby a především celý proces zlevnit bylo rozhodnuto zkonstruovat pancéřovanou korbu, která by se usadila na stávající podvozek sériově vyráběného nákladního automobilu. Jako základ stroje byly vybrány technicky velmi podobné dvounápravové podvozky Volvo TLV 141 a Scania Vabis VKP, se zadní nápravou osazenou zdvojenými koly. Pohonnou jednotku představoval benzinový vodou chlazený 4válec Saab o maximálním výkonu 115 koní. Motor byl uložen v přídi vozidla pod pancéřovým krytem.

Za motorem se nacházel prostor řidiče a velitele, oddělený od přepravního prostoru pancéřovou deskou. Spodní části pancíře byly silné 5 mm, vrchní a boční 10 mm. Do předního prostoru nastupovala dvoučlenná posádka dvojicí jednodílných bočních dveří, odklápěných dopředu. Prostor před sebou řidič a velitel sledovali zasklenými průzory, které se daly uzavřít pancéřovými kryty. Nad stropním dílem se nacházel oběžný kruh pro integrální výzbroj vozidla. Tu představovala dvojice vedle sebe uložených vodou chlazených kulometů KsP m/36 ráže 8 mm, které ovládal velitel. Zadní část stroje tvořil přepravní prostor pěchotního výsadku, který byl poměrně jednoduché konstrukce. Vrchní část zůstala otevřená, sedící pěšáci byli chráněni pancířem zádě a snížených bočnic. Přes ně nastupovali do prostoru nebo z něj vyskakovali. Za jízdy mohli vést palbu přes bočnice svými zbraněmi. Každé vozidlo bylo vybaveno nepromokavou plachtou, kterou se v případě nepříznivého počasí přetahovala otevřená horní část korby.

Po schválení tvaru pancéřové korby, nesoucí označení KP byly postaveny prototypy a zahájena sériová výroba. Ta dala do roku 1945 celkem 450 obrněných transportérů obou verzí, lišících se pouze podvozky. Nazývaly se Tgb m/42 VKP a Tgb m/42 SKP, po instalaci již zmíněného oběžného kruhu s  kulomety se označení pozměnilo na m/42B VKPF a SKPF. Vzhledem k tomu, že Švédsko nebylo ani v následujících desetiletích vtaženo do žádného přímého ozbrojeného konfliktu, zdálo by se, že jednoduché ale spolehlivé obrněné transportéry strávily celou svou kariéru v běžné mírové službě. Švédové se však zúčastnily celé řady misí OSN.

V průběhu dlouhých let služby prošla vozidla SKPF několika dílčími modernizacemi, v jejichž důsledku došlo i ke změně jejich označení. Pro zlepšení ochrany kulometčíka/velitele během mírových operací bylo střeliště doplněno vnějším kruhovým pancířem. Koncem 70. let prošly ještě sloužící vozy generálkou, provázenou instalací nových reflektorů, po které je označovali Tgb m/42 SKPF. Vrcholem celé řady se stal prototyp Tgb m/42D SKPF z počátku 80. let. Vozidlo dostalo zcela uzavřenou korbu, v zadní partii přibyla jednodílná vstupní vrata. Na bocích byly vytvořeny dva dvoudílné kruhové poklopy na nízkých věžičkách. Odtud mohl výsadek vést palbu lehkými kulomety. Na přídi přibylo také šest zadýmovacích granátometů. Prototyp byl intenzivně zkoušen ale nakonec se z finančních důvodů v přestavbě dalších vozidel nepokračovalo. Obrněné transportéry Tgb m/42 se v rámci misí OSN zúčastnily konfliktů v Kongu, na Sinaji a také na Kypru. V současné době slouží celkem 13 obrněnců v armádě Lotyšska a 11 v Litvě, to není špatná vizitka pro vozidlo zkonstruované v roce 1944.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt