Renault FT-17 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Renault FT – 17

Základní technické údaje: FT – 17

Posádka: 2, hmotnost: 7 t, rozměry: délka 4,100 m, šířka 1,74 m, výška 2,30 m, pohonná jednotka: 4válcový řadový vodou chlazený motor Renault o výkonu 35 HP ( 25,8 kW ), výkony: největší rychlost na silnici 7,5 km/h, dojezd na silnici 38 km, brodivost 0,5 m, pancéřování: 6 – 22 mm, výzbroj: kanon ráže 37 mm nebo dva kulomety ráže 8 mm

Renautl FT - 17.jpg

Když první francouzské tanky nesplnily očekávání, představil Renault v roce 1917 lehký tank, jehož projekt a dimenzování se staly vzorem budoucích bojových vozidel. Řidič byl vpředu v korbě, věž s velitelem byla umístěna uprostřed a motor v prostoru zádě vozidla. Strojům FT – 17 slouží ke cti fakt, že to byly první tanky s hlavní výzbrojí ve věži otočné o 360°. Ačkoli byly technickými dětmi své doby a v podstatě to byly snýtované bedny z pancéřových plechů se slabým motorem a nevyzrále zkonstruovaným pojezdem, přesto byly v roce 1918 nejlepšími tanky. Do roku 1918 bylo vyrobeno 3 000 kusů v závodech Renault i v jiných firmách.

Také po válce pokračovala výroba, neboť poptávka ze zahraničí byla značná. Mnohé státy kupovaly FT – 17 i po roce 1918 a vybavovaly jimi své tankové jednotky. Vyrábělo se značné množství variant, od vozidel s 75 mm kanonem přes vozy s radiostanicí až po tanky s pontony a světlomety. Také v květnu 1940, tedy v době německého vpádu do Francie, měli Francouzi ve výzbroji více než 2 500 těchto tanků, z nichž asi 500 měly přímo frontové jednotky. V té době již byly Renaulty FT – 17 beznadějně zastaralé a proti tankům Wehrmachtu ( z velké části bývalé československé tanky ) neměly šanci. Mnoho ukořistěných strojů bylo přestavěno na německé Panzerkampfwagen 17/18 R ( f ) a bylo ve výzbroji pro policejní účely. Dále byly mnohé tankové věže použity u řady opevnění Atlantického valu, kde jejich lehké kanony mohly být alespoň částečně úspěšné proti vyloďovacím plavidlům Spojenců. K neslavným událostem v historii vozidla FT – 17 patří i skutečnost, že při bojích za osvobození Paříže byly nasazeny německými jednotkami ( této „pocty“ se ale samozřejmě dostalo i jiným vozidlům ).

 
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.      o tomto webu \ kontakt     
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu vyjadřujete souhlas.
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.