Škoda L – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Škoda L

Základní technické údaje: Škoda L

Posádka: 2, rozměry: délka 5,79 m, šířka 2,00 m, výška 2,38 m, hmotnost: 3 700 kg, pohonná jednotka: vodou chlazený 6válec Škoda 903 o obsahu 3 173 cm3 ( 66 HP ), výkony: max. rychlost 62 km/h, dojezd 300 km, spotřeba paliva 45 litrů/100 km, obsah palivové nádrže 135 l, převodovka: 4 + 1 redukce, poháněná náprava: obě zadní, druh karosérie: nákladní, uzavřená kabina

Tento nákladní automobil konstrukce Škoda, byl vyráběný v mladoboleslavské pobočce firmy Akciové společnosti, dříve Škodovy závody v Plzni, v letech 1932 – 1935. Dvoudveřový a dvousedadlový vůz s otevřenou valníkovou plošinou, měl žebřinový tuhý rám snýtován z ocelových U – profilů. Jak přední řídicí, tak obě zadní hnané nápravy byly nezávisle zavěšené, odpružené podélnými listovými pery a zadní nápravy byly vybavené dvěma pneumatikami na každé straně. Motor spolu se čtyřstupňovou převodovkou se zpětným chodem a dvoustupňovou přídavnou převodovkou byl v jediném bloku umístěn vpředu. Pohon zabezpečovala spojovací hřídel až k rozvodovkám nad zadními nápravami, všechna kola byla zabezpečena hydraulickými brzdami. Československá armáda převzala několik desítek vozů.

Zvláštnostmi tohoto vozidla bylo například nezávislé pérování, nosnost byla až 2,5 tuny. Vůz byl vyráběn také s náhonem na všechna kola ( 6 x 4 ) pod označením Škoda 6L. Byl široce používán jak československou, tak po okupaci českých zemí i armádou slovenského státu. Vozidlo se používalo k nejrůznějším úkolům, kromě klasického nákladního automobilu, to byl rovněž dělostřelecký tahač, radiovůz, ambulance atd. Jednalo se o konstrukci čistě vojenského nákladního automobilu. Označení vozu u československé armády a armády samostatného slovenského státu bylo stejné, tedy Škoda L.

 

 

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt