Herbert Sobel – Druhá světová válka – druhasvetova.com

 

Herbert Sobel 26. 1. 1912 - 30. 9. 1987

Kapitán Herbert Sobel, pro čtenáře knihy Bratrstvo neohrožených a diváky stejnojmenného seriálu dobře známá postava, se narodil v Chicagu 26. ledna 1912 do židovské rodiny. Před nástupem na Culverovu vojenskou akademii v Indianě pracuje jako prodejce oblečení.

Do americké armády vstupuje v březnu 1941, aby se krátce po vstupu Spojených států do války dobrovolně přihlásil k výsadkářům. V hodnosti poručíka je určen velitelem roty E, ze které se všemožnými tresty a nečestným jednáním snaží podle svých slov vytvořit nejlepší jednotku 506. výsadkového pluku. Na důkaz skvělých výcvikových výkonů roty E je povýšen na kapitána.

Poté co celá 101. výsadková divize, včetně roty E zamíří přes Atlantik do Velké Británie, kde se chystá na invazi do Francie, dochází k dobře známé "vzpouře" několika poddůstojníků roty E, kteří odmítají sloužit pod Sobelovým velením. Přestože jsou někteří z nich potrestáni, dosahují svého, když je Sobel odvelen od roty E do vojenské školy v Chilton Foliat. Velení nad rotou E následně přebírá poručík Thomas Meehan, který však umírá během sestřelu dopravního letounu v den D 6. června 1944. Herbert Sobel se následně stává proviantním důstojníkem a v Normandii absolvuje úspěšný bojový seskok a to v řadách plukovního velitelství 506. výsadkového pluku.

Herbert Sobel se v roce 1945 vrací do Spojených států. V březnu 1946 je z armády se ctí propuštěn. Krátce pracuje jako účetní, než je znovu povolán kvůli právě probíhající válce v Korei. Tam ale nasazen není. Zůstává ve Státech a působí v řadách Národní gardy, z té nakonec odchází v hodnosti podplukovníka. Jestliže se mu ale poměrně daří v armádě, osobní život vyvrcholí v roce 1970 pokusem o sebevraždu, kdy se střelí do hlavy. Bohužel pro něj, kulka ho nezabije, ale má za následek, že Herbert do konce života oslepne. Herbert Sobel umírá ve Waukeganu ve státě Illinois v září 1987.

 
Stránka nepodporuje ani neschvaluje nic, co by souviselo s potlačováním základních lidských práv a svobod. Slouží výhradně k získávání informací k daným tématům.
© 2008 - druhasvetova.com      Design by Jakub M.         archiv aktualizací \ o webu \ kontakt